569

На Полтавщині чимало аграріїв займається вирощуванням «нішевих» культур. Що означає цей термін і як на цьому можна заробляти дрібному фермеру?

На думку кандидата сільськогосподарських наук Сергія Поспєлова, нішевим може бути як вирощування помідорів чері, так і сезонної зелені, бджолярство чи вироблення іншої продукції, в якій зацікавлені як в Україні, так і за кордоном.

«Під поняття «нішеві культури» підпадають всі культури, які можуть у нас вирощувати і на які є попит на ринку, але обсяг виробництва їх невеликий», – пояснює професор.

Вони досить вигідні для аграріїв. Але мають суттєвий недолік – нестабільну ціну на ринку. Тож перша порада експерта фермерам: не зосереджуватися на одній культурі, а обрати кілька, аби на кожну знаходити свого покупця.

Друга – добре вивчати особливості тієї чи іншої рослини.

«Зміна клімату, економічної ситуації сприяли появі культур, для нас не традиційних, наприклад арахісу. Його в нас ніколи не вирощували, а тепер культивують, оскільки він добре росте й на нього є попит на ринку», – пояснює експерт.

Теж стосується шафрану, який нині має значний попит як експортна спеція. На думку Сергія Поспєлова, за нішевими культурами майбутнє.

Нішевих культур нині багато. Проте, перш ніж вирощувати котрусь із них, слід набути певних знань і знайти ринок збуту. Тільки потім вже можна оцінювати свої можливості, розробляти бізнес-плани і підраховувати можливі прибутки.

На Полтавщині діє обласна програма підтримки сільгоспвиробників, що передбачає додаткове фінансування вирощування нішевих культур. Цією програмою передбачено фінансову підтримку обсягом до 500 тисяч гривень терміном до п’яти років суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність в аграрному секторі, на витрати, пов’язані з розвитком садівництва, ягідництва, овочівництва, виробництва органічної продукції, вирощування грибів, лікарських рослин та інших нішевих культур.

За даними департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА, до нішевих тут відносять жито, овес, гречку, нут, сочевицю, сорго, гірчицю, квасолю, льон кудряш (олійний), соняшник високоолеїновий та кондитерський. Виробництво цих культур зростає через попит на ринках Африки та Пакистану.

Також активно розвиваються ягідники. За фінансової підтримки з обласного бюджету додатково посаджено 35,6 гектара плодово-ягідних насаджень, господарства отримали компенсації на загальну суму 1,3 мільйона гривень.

Повідомляє Landlord