Паливні пелети зі стебел земляної груші вже майже 15 років виготовляє на Івано-Франківщині Василь Стеф’юк. Невибаглива рослина дуже вигідна для виробництва твердого палива. Адже з гектара сухої біомаси топінамбура виходить до 10 тонн пелет, енергетична цінність яких прирівнюється до 7000 куб.метрів газу. Фермер обробляє близько 20 га землі і успішно експортує свою продукцію до країн ЄС та Азії.

Вирощувати топінамбур Василь Стеф’юк вирішив тому, що ця рослинна невибаглива та може рости на одному місці багато років.

«Топінамбур можна вирощувати в монокультурі, він добре росте на одному місці протягом 30 років без сівозміни, невибагливий до ґрунтів, не боїться засухи та не потребує великих затрат, щоб виготовити тверде паливо», – зазначає Василь Стеф’юк.

«Деревину з енергетичної тополі, верби та павловнії заготовляють після трьох-чотирьох років вирощування. Біомасу з міскантуса збирають на третій рік росту, тоді як стебло в топінамбура виростає за один рік. Із усіх біоенергетичних культур я обрав саме топінамбур для виготовлення твердого палива, оскільки він дає найшвидший заробіток», – пояснює В.Стеф’юк.

Нині його підприємство кооперується з іншими українськими підприємцями, що вирощують топінамбур на площі 200 га. У цю групу входять дрібні та середні виробники. Із грудня по травень стебла топінамбура фермери висушують на пні до вологості 10–20%, за рахунок цього економлять на сушінні однієї тонни сирої біомаси 10–15 євро.

Кормозбиральний комбайн підбирає, подрібнює сухі стебла топінамбура та завантажує сировину в причіп. З цих стебел далі виготовляють твердопаливні гранули. Собівартість виробництва пелет із сухого стебла топінамбура становить 15-20 євро за тонну, з відходів деревини – 40–45 євро.

Фермер з Прикарпаття продає свої гранули промисловим підприємствам і тепличним господарствам до Лівану, Польщі та Німеччини. Також із подрібненого сухого стебла топінамбура виготовляють брикети високої щільності, з підвищеною стійкістю до вологи, які продають людям для опалення житла.

Гранули топінамбура використовують не тільки для систем опалення, вони є досить непоганою підстилкою для тварин і птиці. Деякі птахоферми вже використовують пелети як екопідстилку.

Повідомляє Landlord

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.