Depositphotos 39047983 Stock Photo Different Types Of Cereal Grains

Найбільше виручки агросектор генерує у сегменті рослинництва. Такого висновку дійшли аналітики YouControl, дослідивши сумарну виручку компаній агросектору за 2018 рік.

Агросектор є одним із стратегічно важливих напрямків економіки України. Аналітики системи для перевірки контрагентів YouControl дослідили, які категорії сільгоспвиробників вирвалися в лідери. ТОП-10 сформували за загальною виручкою всіх підприємств України, у яких вказана одна із категорій агроринку як основний КВЕД.

Хто заробив втричі більше за інших

Дослідження показало, що агропідприємства,, які вирощують зернові, бобові культури та насіння, не лише вирчалися в лідери за виручкою, але й заробили приблизно втричі більше, ніж компанії з дев’яти інших ТОП-агрокатегорій разом взятих. Підтверджує такий успіх і те, що серед ТОП-20 агропідприємств половина займається саме вирощуванням згаданих вище рослинних культур. Серед них найпотужніші: «Зернопродукт МХП», «Дружба-Нова», «Енселко Агро» та «Форест Санрайз».

За обсягом виручки на другому місці  в агросекторі з величезним відривом від лідерів (приблизно в 7 разів) опинилися підприємства, які вирощують свійську птицю. Цікаво, що в ТОПі агрокомпаній за 2018 рік 9 із 20 місць дісталися саме представникам цієї категорії. Серед них широковідомі «Вінницька птахофабрика», «Миронівська ПФ», «Агрохолдинг Авангард», «Комплекс Агромарс», «Ясенсвіт» та інші. На третій сходинці серед агрокатегорій із найбільшою виручкою розмістилися підприємства, які займаються розведенням свиней.

Категорія «Вирощування зернових, бобових і насіння олійних культур» вийшла в лідери ще й тому, що є велика кількість кількість компаній, які до неї належать. Загальна сума виручених ними коштів становить понад 420 млрд грн.

Найменшою ж кількістю компаній (всього 52-ма) представлений напрямок «Оброблення насіння для відтворення». Цікаво, що серед ТОП-20 агропідприємств третю сходинку посідає саме «Лебединський насіннєвий завод», що належить до цієї категорії.

Зерно, бобові та насіння — лідери у експортних позиціях

Агропродукція завжди була однією із ключових складових українського експорту. За часткою у структурі експорту України за 9 місяців 2019 року зернові займають 18,4%, І це практично стільки ж, як обсяг експорту чорних металів (18,7%). При цьому, за даними Держстату, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року експорт зернових культур збільшився на 42%, тоді як обсяги продажу чорних металів за кордон скоротилися на 10%. Таким чином, агроекспорт України і надалі продовжує розширюватись, витісняючи з лідерів традиційну продукцію металургії.

Тож не дивно, що компанії всіх ТОП-категорій сільськогосподарського ринку 2018 року генерували виручку і за рахунок зовнішньої торгівлі. Підприємства з категорій-лідерів сукупно наторгували з іншими країнами приблизно на 150 млрд грн. Вперед по експортних поставках знову вирвалися компанії, що вирощують зернові, бобові культури та насіння. Їхній результат вимірюється в 138 млрд грн.

Наразі наша країна має досить високі конкурентні переваги на світовому ринку в галузі вирощування зернових завдяки максимально сприятливим сільськогосподарським умовам. З одного боку – це унікальне поєднання чорноземних грунтів з оптимальними кліматичними умовами та значними площами угідь. З іншого – це транспортне положення, зручне для експорту пшениці, ячменю, жита, кукурудзи, сої та решти культур у країни Близького Сходу, Африки та Європи.

Повідомляє Landlord