В адміністрації президента США Дональда Трампа говорять про те, що Пекін зобов’язався на $200 млрд у найближчі 2 роки збільшити закупівлю американських товарів у порівнянні з 2017 роком (до торговельної війни). Китай у відповідь на це скромно мовчить.

Але це поки що домовленість – її оголосили, але підписання планується у січні. Тож наразі усе ще може зірватися, як зривалося не раз.

Про конкретні умови перемир’я (а саме – про те, що Китай має збільшити закупівлю товарів та послуг у США на $200 млрд) повідомляє лише американська сторона. Зі свого боку, США обіцяє знизитить деякі мита на китайський імпорт і відмовиться від нових. Крім того, влада США пообіцяла знизити вдвічі 15-відсоткові мита на 120 млрд китайських товарів.

Доналд Трамп повідомив, що із загального обсягу збільшення закупівель на суму $200 млрд Китай витратить половину (по $50 млрд на рік) на сільськогосподарськe продукцію США. Таким чином Трамп сподівається здобути прихильність в американських фермерів, котрі дружно голосують за нього на виборах. (А на другий термін він піде вже у 2020 році.) Президент США визнає, що фермери більше за інших потерпають від китайських мит у торговельній війні. І навіть субсидії з бюджету США не рятують ситуацію, оскільки сільгоспвиробники втрачають ринки збуту.

Міні-угода Дональда Трампа має повернути американську кукурудзу на китайський ринок

У Китаї підтвердили, що готові збільшити закупівлю пшениці, рису і кукурудзи. Проте дали зрозуміти, що не збираються переплачувати порівняно зі світовими цінами. Тож якщо знайдуть продукцію дешевше, ніж в американців – купуватимуть її. Жодних твердих зобов’язань щодо контрактів з США Китай на себе не бере. 

Перемога чи капітуляція США?

Отже, Трамп вважає проміжну міні-угоду тріумфом, його противники – капітуляцією.

«Ми домовилися про дуже велику Першу Фазу Угоди з Китаєм, – зазначив Дональд Трамп. – Незабаром почнуться переговори щодо Другої Фази Угоди. Це взаємовигідна домовленість для обох сторін»

Однак, навіть підлеглі Трампа визнають, що президент надто оптимістичний. Торговельний представник США Роберт Лайтхайзер підрахував, що Китай витратить на сільгосппродукцію у кращому випадку $45 млрд щороку, але не 50.

До початку торговельної війни Китай купував у США сільськогосподарської продукції на $24 млрд на рік. У рамках домовленої «першої фази» торговельної угоди в КНР погодилися збільшити закупівлі на 16 млрд доларів на рік у порівнянні з цією цифрою.

Виходить по 40 млрд на рік. Пан Лайтхайзер, один з ідеологів жорсткої торгової політики США, додав, що Китай пообіцяв,  витратити ще 5 млрд на рік. Отже, за найкращих умов виходить 45 млрд. Ніяк не 50.

Наразі, другий етап перемовин, необхідний для підписання угоди, буде дуже важким, оскільки попередні домовленості досить хиткі.

Сенатор-демократ Кріс Мерфі назвав проміжну угоду між Китаєм та США «беззаперечною капітуляцією» Він зазначає, що США лише компенсують частину втрат від торговельної війни, але не наблизяться до головної мети – отримання вигоди. Америка вже втратила 300 тис. робочих місць через торговельну війну, натомість Китай практично дає «нуль» обіцянок.

Критики Трампа вважають, що напруженість між США і Китаєм навряд чи спаде, і перемир’я може не відбутися.

Повідомляє Landlord

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.