8c3c192fe9e6b1d9ad323273b8113eb2

Майже 4 мільйони гектарів або площа Швейцарії — щонайменше стільки сільгоспземель орендують іноземні інвестори в Україні.

Останні місяці в Україні відбуваються гарячі дебати навколо земельної реформи, а саме про зняття мораторію на продаж сільгоспземель.

Дискусії також точаться і навколо того, скільки гектарів сільськогосподарської землі зможе зосередити у своїх руках власник та чи матимуть іноземні громадяни доступ до ринку.

Сьогодні зосередження земель у руках міжнародних інвесторів складає не менш ніж 10% (4 мільйони га) сільськогосподарських земель нашої країни. Даний рівень концентрації земель міжнародними гравцями став можливим через укладення договорів оренди з власниками земельних ділянок, а також придбання корпоративних прав компаній із землею в оренді.

При цьому найбільші землекористувачі з іноземними інвестиціями, які обробляють більше 0,5% всіх сільгоспземель країни через договори оренди — це українські компанії, що знаходяться в офшорних зонах. Наприклад, агрохолдинги Кернел та Укрлендфармінг контролюють по 500 тисяч га, Миронівський хлібопродукт (ТМ “Наша Ряба”) — 370 тисяч га.

“Концентрація земель агрохолдингами несе реальну загрозу витіснення дрібних виробників із сільської місцевості, що потягне за собою зростання безробіття у селі та вимушену міграцію. Водночас держава приділяє розвитку дрібних агровиробників недостатньо уваги, а надає переваги великому агробізнесу через дотації чи відшкодування сплачених податків”, — повідомляє Михайло Амосов, координатор ініціативи Land Matrix в Україні.

“Крім того, в умовах зміни клімату інтенсивне землекористування, спрямоване на отримання максимального прибутку, призведе до втрати такої важливої частини екосистеми як ґрунти. Ми рекомендуємо владі швидше налагодити ефективний контроль Держекоінспекції за землекористуванням в Україні, зокрема за компаніями, що контролюють десятки тисяч гектарів земель по всій країні”, — зауважує Амосов.

Повідомляє Пропозиція