Krupyi Ris Grechka Kukuruza 640x300

У цьому році Україна зібрала рекордний врожай зернових — 74,5 млн т. Але сподіватися на те, що через це подешевшають хліб, борошно та бакалія, не варто, стверджують економісти.

За словами голови Нацради економічного розвитку Олексія Дорошенко, головна причина в тому, що після підписання в 2014 році Асоціації з ЄС і скасування в 2017 році регулювання цін на соціально важливі продукти харчування в Україні, ціни почали рости, все більше наближаючись до європейських.

“Наші виробники отримали можливість продавати свій товар за кордон незалежно від насичення ним внутрішнього ринку і за ринковими цінами, — роз’яснив Дорошенко. — Це стосується і агропродукції. Цим скористалися, тому ціни на борошно, хліб, крупи в Україні поступово виросли і тепер залежать тільки від попиту і пропозиції. Як було, наприклад, з гречкою, яка в 2016 році подорожчала майже до 40 грн/кг, потім впала в ціні більш ніж вдвічі через надлишок пропозиції, зараз ціни на неї знову пішли вгору”.

Олексій Дорошенко прогнозує, що в грудні нинішнього року і в першій половині наступного року крупи і бакалія подорожчають на рівень інфляції (5-6% на рік), а хліб — вище інфляції на 1%. Зростання цін на хліб та інші продукти з зернабуло би ще вищим, якби не зміцнення гривні, яке б’є багаторічні рекорди. Проте, гречка буде коштувати більше ніж 30 грн/кг (зараз 23-25 грн/кг). Зате повинна знизитися ціна на пшоно — з 30-35 грн/кг до 20-22 грн/кг так як проса в цьому році зібрали достатньо.

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначає, що головна причина стабільно високих врожаїв — теплі зими і нежаркі літні місяці, а причина підвищення цін на хліб, борошно і крупи — міцна гривня.

“З кожним роком аграрії збирають все більше зерна, так триває п’ять років поспіль, хоча раніше більш врожайні і менш врожайні роки чергувалися, тому на наступний рік рекорду може і не бути, — аналізує Пендзин.

Загалом, врожайність впливає на ціни набагато менше, ніж  національний курс долара.

До інформації: майже половина зернових у нас експортується, а добрива, посівний матеріал, паливо — імпортуються. У 2018 році аграрії все це купували за курсом 28 грн за долар, в 2019-му вони продають зерно за курсом 24 грн за долар. Тобто, тільки за рахунок зміцнення гривні аграріями втрачена майже половина прибутку. Тому на внутрішньому ринку вони будуть піднімати оптові ціни на свою продукцію: зерно, крупи і т. д. до максимально можливих.

Повідомляє Пропозиція