В Україні ось-ось запустять ринок землі, якого так довго чекали або боялися всі – від чиновників до жителів сіл. Однак вирощувати продукти харчування при бажанні можна і без землі – досить відкрити так звану “вертикальну ферму” або обладнати міні-город в міському підвалі або на даху.

Такі технології вже досить популярні в США і Європі. За даними Global Vertical Farming report, глобальний ринок “вертикальних ферм” протягом наступних п’яти років зросте на 8,4% і в 2024 року досягне оцінки в $ 1,9 млрд.

Для України це новий тренд, який може отримати поштовх до розвитку і частково витіснити з ринку тепличні та імпортні овочі та зелень.

Сергій Нікіфоров запустив вертикальну ферму в морському вантажному контейнері. “У кризовий 2008 рік навіть подумував зайнятися картоплею, але не зміг знайти земельну ділянку під ці потреби – адже землю продавати не можна”, – розповідає підприємець.

Друга спроба трапилася кілька років тому – припала до душі лохина. Вивчивши можливості і ризики, він вирішив скооперуватися з польськими фермерами: “Я вже готовий був почати бізнес з поляком, але він пропав. Не склалося”,- розповідає Сергій.

Втретє в АПК Нікіфорова привели технології. Він часто читав технологічні видання, і в одному з них натрапив на історію про вертикальне фермерство в США і технологію гідропоніки. Тому вирішив детально вивчити це питання.

На подив, виявилося, що основний обсяг зелені в США виробляється в двох штатах – Арізоні і Каліфорнії, а потім протягом декількох тижнів продукцію розвозять по всій країні. Тобто продукція потрапляє на стіл не зовсім свіжа. Повинна ж бути альтернатива – і це міські ферми.

Нікіфоров вирішив спробувати.

Впевненості в своїх силах професійному авіатору надала історія Кімбал Маска – брата знаменитого підприємця, який розвиває в США проект вертикального фермерства. Кімбал Маск – ресторатор. У його закладах подаються страви з власноруч вирощених продуктів якраз на таких вертикальних фермах.

У 2010 році спільно з компаньйоном Тобіасом Пеггосом він організував в Нью-Йорку інкубатор для міських фермерів – Square Roots. Це 10 транспортних контейнерів, в яких молоді розробники можуть створювати технології для вертикальних ферм, що дозволяють вирощувати рослини в закритих приміщеннях без сонячного освітлення.

Цим шляхом вирішив піти і Нікіфоров. Він оглянув контейнер у одного з американських виробників, а потім, після вертолітної виставки в США, заїхав подивитися, як влаштовані вертикальні ферми.

Новоявлений аграрій каже, що вирішив не розмінюватися на дрібниці і взяв найефективнішу розробку: “Якщо чимось займатися, то якісно”.

Обладнаний за IoT-технологією контейнер доставили до Києва. Задоволення недешеве, контейнер потягнув на шестизначну суму, каже Нікіфоров, але не називає конкретних цифр. Проте , він планує окупити свої вкладення протягом трьох років.

У жовтні провели всі налагоджувальні роботи, в листопаді – зняли свій перший тестовий врожай зелені руколи та салатів.

Що собою являє контейнер? Його площа – 30 кв. метрів. Всередині вертикальні стійки з полками. Конструкція з’єднана трубами, по яких до рослин доставляється вода і поживні елементи. У цих осередках зростає зелень і трави, які висвітлюються синіми і рожевими світлодіодами, led-лампами.

Така технологія дозволяє отримувати 8-13 врожаїв залежно від культури. В такому транспортному контейнері можна вирощувати 4,5 тонни салату в рік і отримувати врожай сумарний з полем площею в 1 га відкритого грунту або 300 кв метрів тепличних площ.

Який дохід?

У власника столичної міської ферми вже є домовленість про тестування його продукції з одним зі столичних ресторанів. “Я поки не можу прорахувати собівартість, тому ми домовилися працювати по ціні, аналогічної тій, яку вони платили за зелень іншим підрядникам”, – говорить бізнесмен.

В майбутньому Нікіфоров цілком бачить себе українським Кімбалом Маском. “Після мого” камінг-ауту “багато друзів запропонували мені фінансово вкластися в цю справу. Але я поки не готовий, потрібно зрозуміти економіку. Цілком можливо, що я створю якийсь фонд, буду розвивати цей напрямок і змінювати світ на краще”, – підкреслює Нікіфоров.

Повідомляє Аgroreview

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.