Незважаючи на мораторій на продаж  сільськогосподарських земель, ринок землі давно існує та діє. В Україні активно застосовуються схеми довогострокової оренди емфітевзису (на 50 років).

Голова комітету з питань аграрної та земельної політики М.Сольський проаналізував ситуацію, що склалася із землею в Україні під час парламентських слухань «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення».

За його інформацією, в Україні близько 41 млн га земель сільськогосподарського призначення, із них:

  • понад 7 млн га у власності держави;
  • понад 33 млн га у приватній власності із них близько 26 млн га – це паї, які були передані колишнім працівникам колгоспів і частині працівників соцсфери.

На пайові землі поширюється мораторій на продаж. Наразі в Україні близько 7 мільйонів пайовиків. Згідно іззаконом, вони не можуть продати чи обміняти землі, або оформити на них   кредит.

У законний спосіб продаються земельні ділянки, які виділялись для ведення особистого селянського господарства. На них мораторій не поширюється, і за останні 15 років продано близько мільйона гектарів таких земель із загальної кількості 3,7 млн га. Разом із тим завдяки сірим схемам продаються і паї.

Станом на серпень 2019 року фактично продано за договорами емфітевзису 1,1 млн га земель, які потрапляють під дію мораторію.

Таким чином, ринок землі вже діє і працює через «сірі» схеми в обхід мораторію і наслідком такого ринку є не захищені і продавець, і покупець, а ціна на землю не є справедливою.

Аграрна реформа має кардинально змінити цю ситуацію: власники землі отримають можливість розпоряджатися нею, у тому числі продавати або здавати в оренду за справедливою ринковою ціною. І це сприятиме тому, що на землі з’явиться ефективний господар.

До інформації: у законопроєкт про земельну реформу вже внесені правки, які передбачають, що питання купівлі землі іноземцями буде вирішене лише за підсумками референдуму.

Повідомляє Landlord

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...