630_360_1512128181-1939

Незважаючи на мораторій на продаж  сільськогосподарських земель, ринок землі давно існує та діє. В Україні активно застосовуються схеми довогострокової оренди емфітевзису (на 50 років).

Голова комітету з питань аграрної та земельної політики М.Сольський проаналізував ситуацію, що склалася із землею в Україні під час парламентських слухань «Земельна реформа: вітчизняна модель обігу земель сільськогосподарського призначення».

За його інформацією, в Україні близько 41 млн га земель сільськогосподарського призначення, із них:

  • понад 7 млн га у власності держави;
  • понад 33 млн га у приватній власності із них близько 26 млн га – це паї, які були передані колишнім працівникам колгоспів і частині працівників соцсфери.

На пайові землі поширюється мораторій на продаж. Наразі в Україні близько 7 мільйонів пайовиків. Згідно іззаконом, вони не можуть продати чи обміняти землі, або оформити на них   кредит.

У законний спосіб продаються земельні ділянки, які виділялись для ведення особистого селянського господарства. На них мораторій не поширюється, і за останні 15 років продано близько мільйона гектарів таких земель із загальної кількості 3,7 млн га. Разом із тим завдяки сірим схемам продаються і паї.

Станом на серпень 2019 року фактично продано за договорами емфітевзису 1,1 млн га земель, які потрапляють під дію мораторію.

Таким чином, ринок землі вже діє і працює через «сірі» схеми в обхід мораторію і наслідком такого ринку є не захищені і продавець, і покупець, а ціна на землю не є справедливою.

Аграрна реформа має кардинально змінити цю ситуацію: власники землі отримають можливість розпоряджатися нею, у тому числі продавати або здавати в оренду за справедливою ринковою ціною. І це сприятиме тому, що на землі з’явиться ефективний господар.

До інформації: у законопроєкт про земельну реформу вже внесені правки, які передбачають, що питання купівлі землі іноземцями буде вирішене лише за підсумками референдуму.

Повідомляє Landlord