Дослідження, проведене Шеффілдським університетом (Великобританія), дало змогу відкрити будову одного з ключових компонентів фотосинтезу.

Цей компонент — цитохром b6f — протеїновий комплекс, що суттєво впливає на ріст рослин через фотосинтез. Як з’ясували вчені, цей протеїновий комплекс забезпечує електричний зв’язок між двома хлорофіл-протеїнами, які містяться у хлоропластах рослинних клітин і перетворюють сонячне світло в хімічну енергію.

Як пояснили дослідники, вони здійснили важливі нові відкриття щодо того, як цитохром b6f використовує електричний струм, що проходить через нього, для заряджання так званої протонної батареї. Накопичена в такий спосіб енергія потім може бути використана для утворення аденозинтрифосфату, який називають універсальним джерелом енергії для живих клітин. Ця реакція забезпечує енергію, потрібну рослинам для перетворення вуглекислого газу на вуглеводні та біомасу.

Дослідження з застосуванням кріоелектронного мікроскопа виявило нові аспекти допоміжної ролі цитохрому b6f в регулюванні фотосинтетичної ефективності відповідно до змін навколишнього середовища. Цей механізм захищає рослини за настання таких стресових умов, як посуха або надмірне освітлення.

Доктор Меттью Джонсон, викладач біохімії Шеффілдського університету, додав: «Цитохром b6f — це пульсуюче серце фотосинтезу, яке відіграє ключову роль у регулюванні фотосинтетичної ефективності». Попередні дослідження показали, що шляхом регулювання концентрації цього протеїнового комплексу можна виростити більші і кращі рослини. Нові результати дадуть змогу вдосконалити фотосинтез з метою досягнення вищої врожайності.

Зараз дослідники поставили за мету виявити, як цитохром b6f контролюється численними регулюючими протеїнами і як ці регулятори впливають на роботу всього комплексу.

Повідомляє Пропозиція