Shmel 4

Нове дослідження європейських вчених показало, що один з неонікотиноїдів не лише ефективно контролює шкідників, але й може навіть допомагати бджолам.

Неонікотиноїди — це нервові агенти. Неонікотиноїди є групою високоефективних інсектицидів. Всі вони синтетично продукують речовини, які зв’язуються з рецепторами нервових клітин і, таким чином, порушують передачу нервових стимулів. Неонікотиноїди діють на нервові клітини комах набагато більше, ніж на хребетних. Найбільше відомими трьома неонікотіноїдними агентами є клотіанідин, імідаклоприд і тіаметоксам.

Наразі в Європі заборонено використовувати неонікотиноїди. Однак, якщо точніше, то заборонені лише 3 препарати цього класу. Решта два досі дозволені, в тому числі через те, що про їх вплив на бджіл відомо мало, через що зробити однозначних висновків про їхню шкідливість чи нешкідливість ще неможливо.

Інсектициди отруюють бджіл по-різному: одні вбивають їх, інші спричиняють зниження здатності заготовляти взяток, внаслідок чого бджолосім’ї вимирають.

Вчені вирішили перевірити вплив одного з більш м’яких неонікотиноїдів на бджіл та процес запилення. Польовий дослід, який передбачав внесення тіаклоприду на конюшину лучну, не показав видимого негативного впливу на джмелів. Обробка тіаклопридом ефективно контролювала шкідників і призвела до частішого відвідування квіток конюшини джмелями.

Дослідники також вивчали відвідування бджолами агроценозів, у яких конюшина лучна відсутня. Було встановлено, що колонії джмелів біля полів конюшини лучної, оброблених тіаклопридом, численніші, ніж в агроценозах, де вищезгадана культура відсутня.

Таким чином, один з неонікотиноїдів може бути навіть корисним для джмелів, захищаючи таке джерело корму, як конюшина під час цвітіння.

Також дослідники наголошують, що неонікотиноїди не можна розглядати як однорідну групу під час оцінки ризиків.

Повідомляє Пропозиція