З 1 жовтня 2020 року пропонується надати право продажу землі с/г призначення громадянам України, юридичним особам, створеним за законодавством України, територіальним громадам та державі.

Крім цього, законопроект передбачає перехідний період до 1 січня 2024 року, протягом якого заборонено купляти с/г землі юридичним особам, бенефіціарами яких є іноземці.

З однієї сторони, законодавець заспокоює обурені маси селян та забороняє іноземцям-фізичним особам купляти сільгоспземлі. З іншої сторони, законопроект залишає не один варіант фактичного обходу такої заборони.

Попри задекларовану у законопроекті заборону іноземцям самостійно купляти землі с/г призначення, така можливість фактично може існувати шляхом структурування бізнесу через юридичних осіб. У зв’язку з цим цілком не зрозумілими є мотиви обмеження доступу іноземців до ринку с/г земель.

Натомість досвід країн ЄС, зокрема, Нідерландів та Великобританії, демонструє, що відсутність заборони для іноземців на купівлю с/г земель не тільки сприяє конкуренції між агровиробниками, але й підвищує вартість 1 га землі до 50−60 тисяч доларів США.

Також у законопроекті пропонується обмеження на сукупну площу земель: «Самі обмеження максимальної площі у відсотковому співвідношенні видаються надто великими — більше 100 тис. га в межах області. Такі розміри не спрямовані на забезпечення конкуренції та розвитку дрібних і середніх фермерських господарств. Країни ЄС встановлюють значно менші максимальні площі, які може набувати одна особа», — зауважує Олександр Зубрицький, адвокат юридичної фірми AEQUO

«Данія — 150 га, Литва та Угорщина — 300 га, Польща — 300 га з можливістю успадкування до 500 га на одну особу. Такі норми спрямовані на ведення сільського господарства в першу чергу фермерами, а вже потім юридичними особами (агрохолдингами)», — констатував Зубрицький.

Загалом законопроект № 2178−10 не є однозначним. З однієї сторони, скасування земельного мораторію в цілому є безперечно позитивним кроком, який дозволить майже семи мільйонам селян продати с/г землі за ринковими цінами. З іншої сторони, запропонована модель ринку мало орієнтована на фермерські господарства та обмежує доступ іноземних інвесторів, що явно не сприятиме конкуренції.

Повідомляє Пропозиція

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...