877275-4

Вітчизняні вчені вдосконалили експрес-метод комплексної функціональної рослинної діагностики та розробили дієві рекомендації щодо коригування живлення рослин для його оптимізації й досягнення вищої якості врожаїв сільгоспкультур.

Такими є результати досліджень на Волинській державній сільськогосподарській дослідній станції. Їх, зокрема, було впроваджено на контрольованих діагностикою виробничих полях низки господарств України.

Як повідомляють науковці, рослинна діагностика необхідна для визначення потреби рослин в елементах живлення та їхній кількості для досягнення оптимальних показників врожайності та її якості.

На головних етапах росту й розвитку різні культури повинні бути забезпечені не менш як 12–13 основними елементами живлення в оптимальному співвідношенні між ними.

Функціональна діагностика рослин дає змогу:

  • встановити оптимальні норми мінеральних добрив (економія коштів на придбання основних добрив до 20%);
  • позбавити негативного впливу антагонізму елементів живлення (рослини, що належним чином забезпечені мікроелементами, значно краще споживають та засвоюють основні добрива на 10-30%);
  • збалансованого внесення мікроелементів (забезпечення рослин необхідними мікроелементами в оптимальних нормах, економія на придбання мікродобрив до 20-30%);
  • приросту врожаю до 10-20 % від збалансованого застосування добрив.

Сільгоспвиробники, які піклуються про гарний врожай, знають, що для рослин мікроелементи – теж саме, що вітаміни для людини .

Загалом існує три способи визначення потреб рослин в елементах живлення – візуальний, хімічний і функціональний.

Візуальний спосіб

Найпростіший і швидкий – візуальний, оскільки він не вимагає ніяких затрат. Тобто ми бачимо ознаки якихось змін в рослині (забарвлення листя, відставання в рості) і робимо висновок, що живлення рослин порушено.

Але чого саме і в яких дозах рослині не вистачає ми не знаємо. У цьому-то і проблема візуального методу. Адже, крім глибоких знань агрономії, щоб поставити рослині діагноз, необхідний ще величезний практичний досвід, тому що нестача і надлишок різних елементів часто виглядають дуже схожими. А крім того, зовнішні ознаки порушення живлення часто виявляються занадто пізно. Тобто у рослині уже відбулися незворотні фізіологічні процеси.

Хімічна діагностика

Хімічна діагностика мінерального живлення рослин поділяється на тканинну або листову. Вона дозволяє визначити хімічний склад рослин, але не показує, скільки саме їй не вистачає того чи іншого мікроелементу або скільки зайвого. До того ж нестача або надлишок одного мікроелемента може блокувати надходження іншого. Так що можливість застосування хімічної діагностики обмежена багатьма факторами.

Функціональний метод діагностики

При функціональному методі діагностики оцінюється не наявність того чи іншого елемента, а потреба рослини в ньому. Функціональна діагностика виявляє дефіцит елементів живлення на 3-5 діб раніше ніж візуальна. Шляхом визначення фотохімічної активності хлоропластів контролюється інтенсивність фізіолого-біохімічних процесів, а вони вже показують, що саме рослині необхідно на даний момент.

Такі не хитрі процеси можна визначати фотометром «Агровектор ПФ-014».