У переддень запуску ринку землі, українські банки готують нові кредитні продукти для аграріїв. Після запуску ринку землі українські фермери зіткнуться з дефіцитом оборотних коштів та опиняться в нерівних умовах з великими агрохолдингами та іноземними компаніями, що мають практично необмежений доступ до дешевих кредитів. 

Так, за оцінками фахівців, в перший рік запуску ринку землі фермерам потрібно більше $3 млрд для викупу землі у пайовиків. Тому банки активно розробляють спеціальні кредитні продукти для аграріїв.

На думку банкірів, на початковому етапі введення ринку землі матиме негативний ефект для агробізнесу. Адже компаніям потрібно буде виділяти гроші зі свого капіталу на покупку землі.

Непрямим підтвердженням того, що аграрії готуються до додаткових витрат на викуп паїв, є плановане падіння продажів сільгосптехніки. Дилери очікують, що гроші фермерів в основному підуть на покупку землі, а не на сільгосптехніку.

Хоча з точки зору банків – це дуже хороша можливість введення окремого продукту – кредиту на викуп землі.

Як стверджують фахівці, близько 15% пайовиків хочуть продати свою землю. В Україні 7-6 мільйонів пайовиків, – це потенційно досить серйозний ринок.

Приблизна загальна вартість сільгоспземлі, виставленої пайовиками на продаж, може скласти близько $3,6 млрд.

Для інформації:

  • у проекті держбюджету 2020 року передбачено 4,4 млрд грн. на компенсацію кредитних ставок аграріями, яким потрібно буде викупити землю після відкриття ринку землі.
  • на розгляд Верховної Ради вже внесений проект закону про запуск ринку землі.
  • очікується, що закон буде прийнятий до 31 грудня цього року, а з жовтня 2020 року в Україні буде запущено ринок землі.
  • право власності на сільськогосподарську землю матимуть тільки громадяни України, територіальні громади, державні інститути та українські юридичні особи.
  • іноземці та особи без громадянства можуть отримати землю у спадок, але в такому випадку вони все одно зобов’язані протягом року її продати.
  • в одних руках не повинно бути сконцентровано понад 15% земель на рівні області і 0,5% – на рівні країни.
  • в уряді очікують, що вже в перший рік запуску ринку землі ВВП України отримає додаткових 2% зростання.

Повідомляє Пропозиція