Розмірковуючи про один із найпоширеніших міфів ринку землі – скуповування України іноземцями, віцепрезидент фонду «СігмаБлейзер» Владислава Магалецька, наголошує, що в разі обмеження конкуренції на земельному ринку постраждають фінансові інтереси мільйонів простих селян.

Сьогодні практично 7 млн власників землі в Україні не можуть отримувати повноцінний прибуток, втрачаючи через занижену вартість оренди сукупно понад 86 млрд грн щороку (або 14–19 тис. грн на рік на одну людину).

Орендна плата за землю

Владислава Магалецька звертає увагу, що в тих регіонах, де на ринку оренди землі присутні відомі компанії, які конкурують між собою, орендна плата за землю значно більша, і отримують її селяни вчасно.

При цьому експерт відзначає, що більшість провідних українських агрохолдингів мають іноземних інвесторів, участь котрих допомогла таким компаніям, як МХП, Кернел, Овостар Юніон,  Баришівська зернова компанія стати лідерами.

Створення умов для конкуренції

Владислава Магалецька вважає ефективною польську модель ринку землі, за якою іноземні інвестори мають право купувати землю в країні, і відзначає, що Союз українських підприємців виступає за ефективний механізм продажу землі, її успадкування та передання в оренду, за яким агрохолдинг може купувати угіддя, якщо він запропонує справедливу ціну.

«Для прийняття рішень важливо враховувати інтереси не тільки фермерів і агрохолдингів, але й мільйонів простих селян, чиї фінансові інтереси в разі обмеження конкуренції можуть постраждати», – наголошує віцепрезидент фонду «СігмаБлейзер».

Якщо відкрити земельний ринок, то вартість землі сільгосппризначення зросте, а разом з цим збільшиться й орендна плата. А щоб запобігти ризикам, які можуть іти від іноземних інвесторів, слід ефективно контролювати всі обмеження й умови землекористування (наприклад для запобігання виснаженню ґрунту – подавати на офіційний лабораторний аналіз зразки ґрунту з періодичністю раз на 5 років).

Повідомляє Landlord