1254_9687090f

Загальний обсяг необхідних інвестицій в розвиток нових потужностей для зберігання зерна та супутньої інфраструктури оцінюється від $4,5 до $8 млрд. Як повідомляє прес-служба Української зернової асоціації, найближчими роками виробництво зернових та олійних культур в Україні сягне 100 млн. тонн, а експорт – 70 млн. тонн. (минулого 2018-2019 маркетингового року ці показники склали 92 та 54 млн. тонн відповідно). 

Проте брак сучасних технологічних зберігальних потужностей (елеваторів) є одним із факторів, що не тільки стримують розвиток потенціалу аграрної галузі, але й можуть послабити позиції України на світовому ринку у виробництві та експорті зернових в найближчому майбутньому.

На сьогодні Україна має близько 40-45 млн тонн потужностей для одночасного зберігання на всіх елеваторах (яких загалом налічується близько 1200), але 70% з них морально та фізично застаріли, тому не відповідають потребам ринку в забезпеченні якості та безпеки зберігання продукції – це підлогові елеватори з мінімальною транспортною інфраструктурою. Більшість з них ще з радянських часів були орієнтовані на внутрішній ринок, невеликі обсяги зберігання та незначну динаміку роботи.

В Україні на даний час існує лише 100-150 елеваторів  котрі відповідають сучасним потребам ринку. Тому подальше зростання виробництва тільки посилить дефіцит потужностей зберігання в Україні. Будівництво нового елеватора є для навколишніх локальних агровиробників певною гарантією можливості зберігання та реалізації свого врожаю.

“Сьогодні в окремих регіонах України аграрії відмовляються від вирощування зерна через неефективну логістику – відсутність сучасних технологічних елеваторів та маршрутних залізничних станцій – відтак вивезення зерна з цих регіонів коштує дорожче та забирає набагато більше часу аніж з тих, де вже побудовані такі елеватори. До того ж кліматичні та погодні зміни спричинили зміщення виробництва зерна в Україні в північно-західному напрямку, де загалом історично було мало елеваторів “, – зауважують в УЗА.

За оцінкою президента Української зернової асоціації Миколи Горбачьова, агровиробники можуть мати до 1 тис. гривень додаткового доходу з 1 га, якщо вони працюють з новим технологічним маршрутним елеватором за рахунок нижчих витрат на логістику.

“Сучасні елеватори дають можливість агровиробникам зберігати зерно без втрати якості та реалізувати його в умовах найсприятливішої кон’юнктури ринку і, як наслідок, отримати більший дохід. Адже сьогодні більшість українських виробників продають свій врожай одразу після збору, коли найнижча ціна на ринку, саме через відсутність потужностей для зберігання в найближчій окрузі”, – зазначив М.Горбачьов.

За прогнозами Української зернової асоціації, за 3-4 роки ми побачимо повне оновлення потужностей елеваторів, які займаються відправкою зерна на експорт. Минулого маркетингового року всього 75 маршрутних елеваторів відправили 50% зерна, призначеного до відправки в порти, фактично здійснивши 3-4 обороти за рік.

Повідомляє Пропозиція