Urozhay 696x412

Радник президента Української зернової асоціації, керівник відділу аналітики і даних у компанії MarcoPolo Commodities Олена Нероба проаналізувала основні фактори впливу, що формують сьогодні світові ціни на основні зернові культури.

Експерт зокрема відзначила, що на даний час ситуація ускладнилася настільки, що «залишилося тільки припустити, що цінове дно вже знайдене, і ринок чекає коригування, якщо не розвороту».

Соя

Незабаром у Північній півкулі почнуть збирати сою, і США намагаються продати запаси, які тільки за останній маркетинговий рік збільшилися майже у 2,5 разу через перевиробництво і зниження попиту з боку основного покупця, Китаю. До факторів впливу на ціну належать епідемія АЧС і напружена ситуація між найбільшими економіками світу. Незначний тиск на ціни створить прогноз скорочення запасів для використання в Штатах більш ніж на 10 процентних пунктів порівняно з попереднім сезоном.

У той же час середня ціна на соєві боби на Чиказькій фондовій біржі знизилася на 15% порівняно з 2017-2018 МР. Це пов’язано з тим, що в цілому за три маркетингові роки це співвідношення знизилося всього на 1 процентний пункт, насамперед завдяки зростанню виробництва в Латинській Америці. І хоча останні дані Міністерства сільського господарства США вказують на зниження очікувань Китаю щодо споживання сої, ці цифри все ще недооцінюються, оскільки зараження АЧС не припинилося, а навпаки, поширюється по всьому регіону.

Незважаючи на те, що Китай купив ще одну партію американських соєвих бобів, цей фактор не є “бичачим сигналом” для ринку, оскільки ці обсяги не порівняти з тими, які знайомі ринку. На спробу знайти альтернативні джерела білка вказує і угода, підписана з Аргентиною, на поставку соєвого шроту. Ліцензію вже отримали 7 аргентинських виробників. Наступний раунд переговорів відбудеться 10 жовтня, але ринок більше не сподівається на це.

Бразилія – ​​це країна, яка отримала максимальні вигоди від торгової війни. Різниця між бразильською та американською соєю сьогодні становить 20 доларів за тонну.

Кукурудза

Не краща цінова ситуація на ринку кукурудзи. Збір врожаю вже почався в Північній півкулі. В Україні вже зібрано понад 6 млн тонн, середні ринкові очікування врожайності далекі від торішніх 7,7 т/га. Аналітики прогнозують збір в межах 34–35 млн тонн, хоча посівні площі більші, ніж минулого року. Зміцнення української валюти робить кукурудзу з цієї країни дорожчою за її латиноамериканських конкурентів, чия валюта зараз слабка, а запаси і врожайність досить високі.

Пшениця

З точки зору пшениці, пропозиція все ще вища, ніж попит. Виробництво збільшилося: наприклад, Україна й Аргентина показують рекорди, і навіть Австралія намагається відновити минулі обсяги. Правда, посуха в Австралії затягнулася, і це може пом’якшити очікування з точки зору виробництва. 

Останні новини про збільшення прогнозу виробництва пшениці в Росії від аграрного міністерства до 78 млн тонн видаються дещо перебільшеними. Цілком можливо, що обсяги виробництва повернуться до діапазону 75–76 млн тонн. 

Єгипет, один із ключових споживачів пшениці, робить обережні покупки. На сьогодні на тендерах закуплено майже на 30% менше пшениці, ніж на аналогічну дату минулого року. Водночас частка Росії поки знизилася, але Румунія й Україна вже продали більше, ніж за відповідний період минулого маркетингового сезону.

Це пов’язано з високими цінами пропозиції з Росії, де виробники очікували премію за білок. Але в останніх тендерах Росія намагається завоювати свою монополію на цьому ринку.

Повідомляє Landlord