324-696x391

Сезон збирання яблук у Польщі в розпалі, тому однією з гарячих тем для дискусій серед польських садівників зараз є дефіцит робочих рук. Якщо бути точним, то дефіцит українських робочих рук, які за останні два десятиліття фактично вивели польське садівництво в світові лідери за багатьма позиціями. 

Багато хто може подумати, що українці нарешті почали повертатися додому, але це зовсім не так – завдяки лібералізації правил працевлаштування в Німеччині, українські сезонні працівники тепер, з високою часткою ймовірності, будуть віддавати перевагу більш багатій Німеччині менш багатій Польщі. Відтік робочих рук в Німеччину відчувається вже зараз, але він може посилитися з 1 січня 2020 року, коли Німеччина планує підвищити квоти на тимчасове працевлаштування для працівників з країн, що не входять до Євросоюзу.

Справа не тільки в рівні зарплати, хоч німецькі садівники і платять більше за прибирання ягід, яблук, а також інших фруктів та овочів. Українські заробітчани серед причин переваги Німеччини Польщі називають більш низький рівень ризику того, що роботодавець в Німеччині обдурить, а також більш комфортні умови для роботи та проживання і більш «щадний» робочий графік.

Таким чином польські виробники фруктів та ягід серйозно побоюються, що в 2020 році не буде кому прибирати їх продукцію. Адже вже зараз середня чиста зарплата (без урахування податків і витрат на харчування та проживання, які, як правило, покриває роботодавець) українського сезонного працівника в саду досягає 600-700 євро за місяць. Найбільш ефективні працівники заробляють до 900 євро за місяць «чистими», а в будівельній галузі зарплати ще на порядок вище. Подальше підвищення зарплат для утримання українських сезонних працівників зробить польські фрукти та ягоди менш конкурентоспроможними на світовому ринку.

Тому вже зараз садівники з Польщі розглядають варіанти пошуку працівників в інших країнах, наприклад, в країнах Центральної Азії: Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан та ін., або навіть таких країнах як В’єтнам.

Однак проблема дефіциту робочих рук гостро стоїть і в самій Україні. На прибиранні ягід в 2019 році в провідних господарствах України можна було заробити не менше, ніж в Польщі – до 600-700 євро на місяць. Правда, переважно, все-таки розцінки були на 10-20% нижче, ніж в Польщі. І вже в цьому році дефіцит робочих рук на збиранні малини, лохини, суниці садової та інших ягід, починав досить гостро відчуватися і в Україні, не дивлячись на скорочення площ під малиною.

Українським садівникам доведеться серйозно попрацювати над забезпеченням комфортних умов для працевлаштування працівників, що, звичайно ж, не безкоштовно. У зв’язку з цим, багато підприємств в Україні вже зацікавилися додатковими можливостями сертифікації соціальної відповідальності перед працівниками, які б не тільки дозволяли більш успішно експортувати продукцію в Євросоюз, але і більш ефективно залучати працівників. 

Повідомляє EastFruit