Поки український бізнес шукає, як скоротити витрати при транспортуванні своїх товарів в Центральну Азію в обхід Росії, Казахстан пропонує Києву створення спільних підприємств (СП), продукція яких піде не тільки на азіатські ринки, але й на ринок Євразійського економічного союзу (ЄАЕС). 

Обмеження на транзит української продукції в Центральну Азію, які Росія ввела в 2016 році, сильно вдарили по Києву. Наприклад, якщо в 2013 році торговельний оборот України з країнами Центральної Азії становив $13 млрд. та $4,5 млрд. припадало на Казахстан, то в 2018 році товарообіг з республікою Казахстан (РК) просів до $1 млрд. – таку цифру наводить посол України в Казахстані Іван Кулеба.

У казахстанського дипломатичного представництва в Україні інша статистика: за даними радника посольства РК в Україні Арнура Танб, торгового дна країни досягли в 2016 році, коли товарообіг впав до $1,3 млрд. У 2018 році був зафіксований ріст до $1,5 млрд, в першому півріччі 2019 року товарообіг підріс ще на 8,4%. При цьому структура взаємної торгівлі розбалансована – казахстанський експорт зростає на тлі падіння українського імпорту.

Знижки на альтернативному шляху

Альтернативний варіант поставок української продукції в Центральну Азію – маршрут по програмі ТРАСЕКА через Чорне море, Грузію, Азербайджан та Каспій. Цей маршрут Київ намагався задіяти в 2016 році. Пробні партії контейнерних перевезень в Китай продемонстрували недоліки маршруту: задекларований термін в 14 днів при переправі поромами витримується не завжди, а середня вартість перевезення дорожче транзиту через РФ на 30-40%.

Якщо погодні умови – фактор нерегульований, то ціновий – цілком. «По ТРАСЕКА зараз є хороші результати: на ділянці від Достик (Казахстан) до Батумі (Грузія) на 23% знижено тарифи на залізничні перевезення. В минулому році Укрзалізниця стала повноцінним учасником цієї програми, і тепер ці знижки поширюється і на не, але маршрут досить складний», – констатує Арнур Танбал. Додатково збільшити знижки на ТРАСЕКА українська сторона збирається за рахунок підвищення гарантованих обсягів перевезення по цьому маршруту. Формувати ці потоки повинен торговий дім «Україна – Азія», який створюється саме  на території РК.

«Ми повинні консолідувати товарні потоки, тоді можна розраховувати на значні знижки. Так, цей шлях дорожче, але це дивлячись які масштаби направляти за цим напрямком, і ідея нового торгового дому полягає в тому, щоб зібрати цей обсяг», – коментує віце-президент Торгово-промислової палати України Сергій Свистіль.

Чому  СП є вигіднішими за торгівлю

Ще одне завдання торгового дому «Україна – Азія» – це допомога бізнесу в сертифікації продукції. Казахстан та Україна розходяться в плані технічного регулювання.

Казахстан втягується в роботу Євразійського економічного союзу, а Україна рухається в бік відповідності вимогам Європейського союзу.

Проблему сертифікації та транзиту можна вирішити за рахунок створення спільних підприємств двох країн на території один одного – це пропозиція депутата мажилісу парламенту РК Юрія Тимощенко. «У Казахстані на перший план виводиться розгортання виробничих потужностей, у України є кваліфіковані кадри та виробництво, але її промислова продукція в Європі сьогодні не потрібна, зате вона потрібна нам, – каже Тимощенко. – У нас є преференції на виробництво, на локалізацію йдуть гроші, і якщо український бізнес локалізується тут, то його продукція зможе піти і на північ, і на схід, і на південь».

Судячи з даних Арнура Танб, спостерігається збільшення спільних підприємств: якщо в 2016 році на території Казахстану діяло 600 казахстансько-українських СП, то тепер їх число перевалило за тисячу. «Створення СП на території Казахстану дає Україні вихід на ринки Китаю, Ірану, Центральної Азії та ЄАЕС, але я б звернув увагу казахстанських підприємців на те, що треба створювати СП і в Європі. Існує асоційована угода з ЄС, яка дає нам хороші можливості для виходу в Європу; наші виробники органічної продукції використовують вже ці можливості, тому треба їх розширювати », – каже Танбал.

Повідомляє EastFruit

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.