На сьогоднішній день ціни на картоплю залишаються високими не тільки в Україні та Європі, але і у всій Євразії. Оптова ціна на картоплю в даний момент коливається від 7 до 10 грн/кг (28-40 центів США за кг). 

Для порівняння, в Росії на даний момент можна купити картоплю в 2,5 рази дешевше, ніж в Україні, а в Білорусі – в два рази дешевше. На думку аналітиків, така істотна різниця в цінах провокує імпорт, який продовжує збільшуватися щодня, адже заробіток для трейдера виходить дуже непоганим.

Навіть в Молдові ціни на картоплю зараз нижче, ніж в Україні, хоча Молдова весь минулий сезон була головним ринком збуту для української продукції. Однак зараз Україну на цьому ринку замінять Росія та Білорусь, де ціни істотно нижче. Крім того, це дозволить забезпечити зворотне завантаження транспорту, яке постачає молдавське яблуко в Росію та Білорусь.

Як зазначив керівник проекту “АПК-Інформ: овочі і фрукти” Олександр Хорєв, якщо проаналізувати історію цін на картоплю за останні 10 сезонів, порівнюючи оптову ціну в середині квітня з ціною в середині вересня, то в п’яти випадках ціна на картоплю в квітні була абсолютно ідентичною ціні на картоплю в середині вересня.

Аналітики відзначають, що такої високої ціни на картоплю у вересні, вираженої в гривні, як та, яка встановилася на ринку зараз, не було ніколи в історії.

З огляду на всі фактори, експерти агроринку чекають, що ажіотаж на ринку картоплі буде продовжувати розкручуватися засобами масової інформації, що може призвести до збереження високих цін. Це буде грати на руку тим фермерам, які отримають хорошу ціну за свою продукцію, яка не підлягає тривалому зберіганню. Недосвідчені споживачі, закупивши таку картоплю, швидше за все викинуть не менше половини такої продукції вже через кілька тижнів.

Подібна ситуація також буде грати на руку імпортерам, які продовжать завозити картоплю з Білорусі та Росії (через Білорусь). При цьому імпорт на ціну істотно впливати не буде – він просто буде її стримувати. Однак незначне зниження цін в найближчі тижні все-таки можливо.

А ось чи вдасться більше заробити на картоплі навесні – це велике питання. Ймовірність отримання картоплі по 20-25 грн/кг в опті навесні виглядає на даний момент малоправдоподібним, особливо на тлі подальшого зміцнення української валюти, що робить імпорт ще більш доступним.

Тим більше потрібно врахувати, що перспективи зниження ціни на картоплю в Росії, Білорусі та Польщі поки що не вичерпані – прибирання в багатьох регіонах тільки починається. ЄС також очікує отримання більш високого врожаю картоплі, а значить імпортувати продукцію вони в великих обсягах не будуть.

Повідомляє Пропозиція