В Україні майже 3 мільйони гектарів сільськогосподарської землі особистих домогосподарств уже понад 20 років перебувають у приватній власності. Про це заявив директор Аналітичного центру, заступник виконавчого директора Асоціації міст України Ярослав Рабошук.

Загалом в Україні майже 40 мільйонів гектарів сільськогосподарських угідь, більша частина яких під мораторієм. Однак 75% цих земель фактично перебуває у приватній власності.

За словами Рабошука, перш ніж запроваджувати ринок землі, потрібно завершити передачу угідь із державної власності у комунальну, щоб безпосередньо територіальні громади могли приймати рішення, як розпоряджатися ними.

“Цей процес вже був розпочатий у 2017 році, майже 1,5 мільйони гектарів сільськогосподарських угідь було передано об’єднаним територіальним громадам”, – зазначив експерт.

Другим важливим викликом є питання безоплатної приватизації земель, яка діє в Україні.

“Якщо центральна влада вирішить запровадити ринок землі, то що робити з безоплатною приватизацією земель? Це більше соціальний момент. Адже, наприклад, ветерани АТО можуть отримати до 2 гектарів земель особистого селянського господарства безкоштовно і потім вільно ними розпоряджатися, в тому числі, продавати. Якщо буде існувати паралельно і ринок землі, й інститут безоплатної приватизації, зрозуміло, що такий ринок буде дещо спотворений, і ціна на землю буде неправильною, та неекономічною”, – зауважив Рабошук.

Разом з тим, запровадження ринку землі залежатиме від політичної доцільності.

“Я думаю, що на це рішення будуть дуже сильно впливати саме політичні ризики і політичні дивіденди, які можна буде отримати від запровадження цього ринку. Якщо центральна влада побачить плюси, дохідність (умовно – політичну), я думаю, ринок буде запроваджено. Якщо це буде політично не вигідно –  влада притримає розв’язання цього питання”, – підсумував аналітик.

Повідомляє Пропозиція