Все частіше з’являється інформація про шкоду хімічних засобів захисту рослин, стимуляторів росту та синтетичних добрив для організму людини. Мінімізувати їх використання на власному підсобному господарстві можна завдяки системі органічного землеробства. Одним з його проявів є засів ґрунту сидератами. Чи можна вирощувати гірчицю як сидерат?

Гірчиця як сидерат

Найпопулярнішим сидератом без перебільшення є гірчиця. У продажу її можна зустріти не тільки навесні або восени. Сіють сидерат і влітку, після збирання ранніх овочевих культур.

Гірчиця — середньоросла (до 70 см) однорічна рослина, що відрізняється швидкою вегетацією. Перисті листки ростуть на зеленому стеблі, а на верхівці утворюються прості, непоказні жовті квіти.

Гірчиця незамінна на ділянці:

  • відрізняється швидкою, гарною схожістю й активним ростом. Після збирання основних культур і засіву вільних площ гірчиця встигає не тільки зійти, але й порадувати густою, ніжною зеленою масою. Вегетаційний період становить всього 30-45 днів;
  • культура має мало природних шкідників і хвороб, завдяки цьому «очищає» ґрунт для майбутніх посадок. Особливо чутливі до рослини дротяники, тому після гірчиці рекомендована посадка картоплі;
  • привертає на ділянку бджіл, що не пропустять і садові культури.

Посів сидерата цілком економічний: при невисокій вартості насіння витрата на 1 сотку становить всього від 200 до 400 г. 

Види

Біла гірчиця. Найпоширеніший вид, що відрізняється невибагливістю до ґрунтів та догляду. Однак слід уникати її посадки на надмірно кислих і болотистих ґрунтах. Підвищена холодостійкість дозволяє сіяти її навіть восени, після збирання всіх садових культур. Гостро реагує на нестачу вологи — зростання зупиняється, вегетативна частина в’яне.

Жовта гірчиця. Відрізняється підвищеною посухостійкістю, ніжною зеленню, однак поступається білій в холодостійкості. 

Чорна гірчиця (французька). Самий теплолюбивий вид, тому рекомендується висівати її навесні або влітку. Її перевага — здатність рости на сирих та болотистих ґрунтах.

Кожен з перелічених видів виконує всі функції сидерата, тому сіяти (при відсутності особливостей ґрунту) можна будь-яку гірчицю.

Переваги посіву гірчиці

Посів гірчиці на власній ділянці — важлива частина органічного землеробства. Без сидерата в землі накопичуються патогенні мікроорганізми й личинки шкідників. Вони завдають істотної шкоди врожайності садових культур. Ґрунт при постійному розпушуванні та перекопуванні стає тільки гірше: від нестачі органіки його структура погіршується, він стає схожим на пил. Уникнути безлічі проблем, зменшити частоту використання хімічних засобів захисту культурних рослин дозволяє вирощування гірчиці.

Посадка гірчиці на ділянці дозволяє підвищити родючість ґрунту на ділянці без застосування добрив.

У природі не існує порожніх ділянок (крім пустель). Вся земля щільно покрита рослинністю, яка надійно захищає ґрунт і стимулює діяльність ґрунтових бактерій. Посіяна на ділянці гірчиця виконує функцію живої мульчі. Вона захищає ґрунт від вивітрювання й пересихання.

Розгалужена коренева система рослин обплутує весь родючий шар ґрунту. Після відмирання коріння стають їжею для дощових черв’яків. В результаті підвищується рихлість ґрунту, збільшується його аерація.

Рослинні залишки, закладені в ґрунт, стають живильним середовищем для розвитку корисної ґрунтової мікрофлори. Мікроорганізми переробляють органіку в доступний рослинам азот.

Завдяки гірким ефірним оліям рослина здатна відлякувати шкідників, убезпечивши ділянку для подальшого вирощування садових культур. Не страшні сидерату й хвороби. Не маючи живильного середовища, патогенні мікроорганізми гинуть до висадки культурних рослин.

Густо посаджена гірчиця повністю приховує ґрунт. Тому бур’яни не можуть конкурувати з нею та гинуть. Культура здатна позбавити ділянку не тільки від однорічних бур’янів. Багаторічні бур’яни (в’юн, пирій та ін.) не витримують конкуренції, слабшають і гинуть. Яскраві квітки рослини привертають на дачу комах-запилювачів. Культура є досить цінним медоносом.

Посів гірчиці на дачі як сидерат — обов’язкова умова ведення органічного землеробства.