Фітонци́ди (від грецької phytón — рослина і лат. caedo — вбиваю) — біологічно активні речовини, що утворюються рослинами, які вбивають чи пригнічують зростання і розвиток бактерій, мікроскопічних грибів, та інші форми мікроорганізмів. 

Характерними представниками фітонцидів є ефірні олії, що їх видобувають з рослинної сировини за допомогою промислових технологій.

Фітонцидами називають також секретовані рослинами фракції летких речовин, які практично неможливо зібрати в помітних кількостях. Ці фітонциди називають також «нативними антимікробними речовинами рослин». Хімічна природа фітонцидів не істотна для виконуваної функції, це може бути комплекс з’єднань — глікозидів, терпеноїдів, дублильних речовин і ін., т.з. вторинних метаболітів.

Ці речовини також можуть бути альтернативою хіміотерапевтичним засобам у тваринництві.

Запровадження препаратів, що містять фітонциди, у тваринництві необхідне у зв’язку із глобальною проблемою зростання резистентності збудників до лікарських засобів.

Тваринам фітонциди були відомі протягом століть, хоча у промисловому тваринництві їх почали застосовувати не так давно.

Результати досліджень у сфері хемотаксономії, фітофармакології, фармакогнозії надають необхідні знання про препарати, здатні замінити антибіотики та стимулятори росту.

Фітонцидні препарати можуть допомогти зменшити кількість застосовуваних хіміотерапевтичних засобів у тваринництві, що відповідає рекомендації Ради Європейського Союзу.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.