Dot Power Platform 2 696x464

Істотний внесок в аграрну галузь вносять невеликі стартапи, а не великі гіганти.

Про впровадження роботизованої техніки і роботів в сільськогосподарську галузь аналітики говорили давно, але вони навіть не припускали, що це почнеться так скоро.

Ще донедавна здавалося неймовірним, що по полю будуть роз’їжджати трактори, котрі не потребують управління, а спеціальне обладнання без участі людини буде обприскувати, орати, садити і прополювати землі. Зараз описане вище – реалії життя завдяки невеликим стартапам.

Компанія SwarmFarm Robotics в Австралії займається вирощуванням сільгоспкультур і розведенням худоби. У 2018 році вона запустила промислове виробництво безпілотних міні-роботів, задіявши 14 млн. доларів інвестиційного капіталу. Зараз їх здають в оренду тим, хто хоче прополоти поле від бур’янів або покосити траву. Згодом вони змінять на посту гігантські машини.

У 2018 році Сем Бредфорд, будучи керуючим на фермі Arcturus Downs в шт. Квінсленд в Австралії, подав заявку на участь в пілотній програмі від SwarmFarm Robotics. Для боротьби з бур’янами він використовував 4-х роботів, розмір кожного з яких був таким же, як габарити вантажівки.

До того ж Сем Бредфорд спробував в дії 16-тонну розпилювальної машину для внесення хімічних речовин. Її ширина складає 120 футів, а виглядає вона «як масивний богомол». Експеримент вдався на 100%. Він навіть і не знав, що техніка може бути настільки точною. Хімікати потрапляли на бур’яни, а не на  зелене листя культур. Два або три рази на рік треба обробляти від них 20 тисяч акрів землі. В результаті використання розпилювальної машини заощадило 80% від грошей, закладених на традиційний спосіб внесення хімікатів.

До чого призводить економія на хімікатах?

Вони менше шкодять довкіллю. Сем витратив менше хімікатів на 20 тисяч акрів землі, завдавши тим самим менший збиток природі. Навколо ферми – річки, які стікаються до Великого Бар’єрного рифу у східних берегів Австралії. На ній не можна використовувати хімікати безконтрольно і без міри.

Економія витрат на вирощування сільгоспкультур – це важлива складова і при підрахунку доходів. В останні роки доходи фермерів падають і рентабельність роботи в сільському господарстві знижується. Індекс Bloomberg Grains Spot впав більш ніж на 50% після пікового значення 2012 року.

Через використання роботів в агросфері різко зросла врожайність. Ринок насичений пропозиціями. Виробники шукають переваги для кращого збуту своєї продукції в умовах американо-китайської торгової війни.

Щоб вийти на новий рівень по рентабельності і ефективності, фермери повинні перейти на використання сучасної техніки і не купувати ту, що була раніше. Так вважає гендиректор SwarmFarm Robotics. За допомогою роботів стан справ в агросекторі зміниться, так як вони дозволять вирощувати культури по-новому, по-сучасному із використанням найкращих способів.

У провінції Саскачеван на півдні центральної частини Канади  вже запустили платформу Dot Power. Воан виконує польові роботи в автономному або дистанційному режимі. Зараз цю платформу випустили в обмеженій кількості. Якщо пробний запуск з умовою постійного контролю з боку фермерів буде успішним, то платформа надійде на ринок. Вона сумісна з більш ніж ста знаряддями.

Але до повної автоматизації всіх сільгосппроцесів далеко. Для цього треба розуміти кожен з них. Так вважає Бретт МакКлелланд, будучи менеджером по продукції автономних платформ в компанії CNH Industrial. Компанія, до речі, показала свій прототип в 2016 році, але далі цього справа поки не пішла. Він знаходиться на стадії експериментальних випробувань. Про продажі поки рано говорити. Для виконання деяких завдань техніка занадто громіздка, а малогабаритна успішно справляється з оранкою поля. Поки немає обладнання для посадки моркви.

Як би там не було, але попит на роботизовану техніку для полегшення сільгосппотреб є. Фермери зацікавлені в ефективності, зниженні витрат і підвищенні врожайності. Знаючи це, їм будуть догоджати. Значить, рано чи пізно з’являться високоточні платформи, які ефективно справлятимуться  з будь-якими операціями.