У Великобританії виробники чорної смородини все частіше стикаються з наслідками зміни клімату.

М’які зими останніх років порушують гіпобіоз (стан спокою ) порічкових кущів, з-за чого врожайність культур знижується. Дослідницька група Інституту Джеймса Хаттона (James Hutton Institute) попередила, що в подальшому теплі зими можуть привести до зменшення плодоношення, зросте загроза пошкодження культур заморозками, цвітіння буде починатися пізніше, а життєвий цикл рослини скоротиться.

«У чорної смородини високі вимоги до періоду стану спокою, тому наслідки теплих зим очевидні. Якщо ми адаптуємо смородину до нових умов, то далі ми зможемо застосовувати отриманий досвід до вирощування лохини, черешні, яблук і слив », – повідомила  доктор Катаріна Прийди з факультету Біоматематики і Статистики Шотландії.

Щорічно виробництво чорної смородини приносить економіці Великобританії $12,5 млн. Ягоду в основному відправляють на переробку для соків. Для 35% всіх рослин чорної смородини потрібно не менше 75 днів при температурі – 7 градусів. При цьому деякі сорти потребують ще більш холодної погоди.

Під час дослідження рослин, екологи провели ряд експериментів зі смородиновим кущами, поміщеними в грунт з контрольованою температурою. Протягом 150 днів для 20 сортів смородини встановлювався різний тепловий режим від -4 до +8 градусів. Потім рослини порівнювали з живцями, які надсилали фермери з різних регіонів країни.

В результаті вчені виявили, що для кожного сорту смородини необхідний індивідуальний температурний режим. Деякі сорти пристосувалися до теплої погоди, а для інших рослин підвищення температури призводить до несвоєчасного пробудження.

В даний час у Великобританії культивується 12 сортів чорної смородини. Активно інвестує в селекцію нових сортів великий виробник соків Ribena. Британська програма селекції смородини курується Інститутом Джеймса Хаттона. Раніше вчені займалися виведенням сортів смородини зі щільною шкіркою і тривалим терміном зберігання. Зараз селекціонери бачать потенціал в виведенні сортів, стійких до кліматичних змін.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...