Пройшов лише місяць, як почало діяти ембарго на товари з РФ в Україну, а на ринку мінеральних добрив вже відчувається опір, що створюється величезним лобістським ресурсом виробників добрив з РФ. 

В результаті обмежувальних заходів Кабміну в 2018-2019 роках, першим звільнився від окупації український ринок азотних добрив.

Спрацювало загороджувальне мито (яке діяло з квітня 2018 року), за яким послідувало рішення РНБО про блокування поставок азотних добрив з РФ. У 2017 році, коли не було дієвих обмежень, російські виробники завезли в Україну 1,6 млн тонн азотних добрив, а за 2018 рік – тільки 436 тисяч тонн.

Ніякого дефіциту на ринку, всупереч страшилок лобістів російських корпорацій. Приблизно 4,1 млн тонн було спожито в 2017 та 2018 роках. Зате імпорт “просів” на 0,9 млн тонн (з 2,4 до 1,56 млн тонн), які і були компенсовані українськими заводами.

Змусивши потіснитися виробників з РФ, хімічна галузь, яка простоює в Україні, ожила. Запустився “Дніпроазот”, який вже зараз відправляє свою продукцію на експорт, хоч і не в великих кількостях – 20 тис. тонн карбаміду в місяць. Вийшли на проектну потужність черкаське ПАТ “Азот” та ПАТ “Рівнеазот”. Запрацювало навіть ПАТ “Сєвєродонецьке об’єднання Азот”, розташоване в прифронтовій зоні.

Нещодавно Антимонопольний комітет України (АМКУ) провів засідання, на якому розглядав можливі зловживання монопольним становищем підприємств холдингу OSTCHEM Дмитра Фірташа. Цікаво, що розслідування АМКУ щодо великого українського виробника мінеральних добрив активізувалося саме на тлі санкцій Кабміну на добрива з РФ.

Всі проміжні досягнення галузі поки що носять тимчасовий характер, тому що російська продукція потрапляє на український ринок через країни, які не володіють для цього ні потужностями, ні дешевою сировиною.

Експорт добрив з Грузії в Україну в два рази перевищує виробничі потужності Грузії, експорт з Литви в Україну в першому кварталі 2019 року склав рівно стільки, скільки імпорт з РФ в Литву. Незрозуміло звідки беруться надлишки добрив у Болгарії та Румунії для поставок в Україну. Це всі країни нетто-імпортери добрив, а значить – російські корпорації, для яких перемога у війні за український ринок є принциповим питанням, обходять мита і навіть ембарго Кабміну, використовуючи для поставок треті країни.

Експерти пропонують або вводити мита проти продавців з неринковою ціною на сировину (що частково вже робилося у відношенні до мінеральних добрив з РФ), або квотувати ринок по окремих країнах.

Наразі АМКУ відклав прийняття остаточного рішення про можливий примусовий поділ азотного бізнесу OstChem на 8 серпня. Можливе рішення може серйозним чином вплинути на розстановку сил на ринку мінеральних добрив України.

Повідомляє Рropozitsiya

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.