Десять років тому канадська компанія Еcoation почала роботу над створенням машини, яка дозволила б вчасно виявляти шкідників, прогнозувати поширення та розвиток хвороб рослин. Це свого роду автоматизовані засоби захисту рослин. В даний час за підтримки канадського уряду і приватних інвесторів вже створено два таких робота. Один з них — OKO, розташований на візку-підйомнику, які використовують в теплицях. Робот здатен накопичувати величезну кількість даних про стан рослин і прогнозувати їх кінцеву врожайність.

Другий робот — IRIS! (його виробляє голландська фірма «Мікотон») — працює в автономному режимі та визначає наявність інфекцій, шкідників і відхилення в розвитку рослин на ранніх стадіях. Крім того, цей робот може прогнозувати врожаї з врахуванням параметрів мікроклімату.

Голландський виробник томатів Кейс Стійгер у своєму господарстві застосовує робота IRIS. За його словами, машина здатна ідентифікувати шкідливі організми на ранніх стадіях.

Рухаючись у теплиці робот робить серію фото. На основі цих знімків машина визначає наявність шкідників або інфекцій. Від Кейса і його персоналу потрібно лише подивитися, що побачив робот і вжити відповідних заходів. Може знадобитися випуск ентомофагів або застосування хімічних препаратів. В обох випадках раннє виявлення проблеми дозволяє заощадити ресурси.

Варто зазначити, що робот OKO у своїй роботі здатен замінити п’ятьох осіб. Він працює точніше, ніж люди і здатний побачити більше, ніж людське око. Теж саме відноситься до інформації про виконану роботу. Сенсори дозволяють керівнику господарства оцінити якість проведених робіт і відповідним чином розподілити персонал.

Більш того, ОКО обладнаний системою самонавчання, тому з часом хвороби та шкідники визначаються швидше і точніше. У співпраці з голландською дослідницько-консультаційною фірмою «Делфі» планується навчити робота визначати різні види шкідників та інфекцій, що зустрічаються в контрольованому середовищі сучасних теплиць Голландії та Канади. Навчання роботів можуть проводити і самі власники теплиць. Згодом інформація, зібрана роботами IRIS!, в різних господарствах одного власника може бути оброблена навіть в тому випадку, якщо ці господарства знаходяться в різних країнах і навіть на різних континентах.

Власник компанії Еcoation (Канада) Сабер Міресмейлі підкреслює, що зібрані дані використовуються в системі Ecoation, що дозволяє ділитися інформацією про шкідників і хвороби з іншими господарствами в тій же місцевості, не оголошуючи при цьому приватну інформацію господарств. Хмарна бібліотека містить і накопичує інформацію про симптоми, наприклад, вірусної інфекції, яку можна використовувати для раннього попередження господарств або для навчання. Така інформація цінна не тільки для окремих господарств, але для всієї галузі в цілому.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.