141685

На сьогодні кредитування малих фермерів стримується відсутністю в них ліквідних застав, фінансової грамотності та культури ведення звітності. Після запровадження ринку землі малі господарства отримають широкий доступ до банківських кредитів, зокрема і на придбання земельних угідь.

Провідний спеціаліст фінансового сектора Світового банку Ваге Варданян відзначає, що один із найдієвіших інструментів підтримки державою агровиробників – це часткові гарантії за банківськими кредитними ризиками.

Експерт пояснив, як функціонує така система: фонд гарантування від імені держави зобов’язується покрити частину ризиків банку у випадку дефолту фермера, який взяв позику. Фондом виступає небанківська фінансова організація. Цей інструмент зменшує ризики для банків і спрощує доступ малих та середніх агропідприємців до банківських кредитів.

Серед інших інструментів підтримки фермерів В.Варданян називає гранти, субсидії, гарантування системних ризиків. Однак фермерам, у яких немає достатнього забезпечення за кредитами, найбільше підходить система часткового гарантування.

Застосовуючи даний механізм, держава може допомогти і тим аграріям, які після запуску ринку землі захочуть купити землю, взявши позику в банку. Допомога також надаватиметься і тим агровиробникам, які мають землю і захочуть отримати кредит під заставу своєї ділянки.

Експерт відзначає, що на початку запровадження ринку землі реальної ринкової ціни на землю в конкретному районі ще може не бути.

«В даній ситуації часткове гарантування ризиків дозволить банкам надавати фермерам позики під заставу ділянок. При цьому Національний банк України, як фінансовий регулятор, спокійно почуватиметься в ситуації, коли земля ще буде “неперевіреною” заставою», – роз’яснює провідний спеціаліст фінансового сектора Світового банку.

За словами Ваге Варданяна, «команда Світового банку разом з Нацбанком, Мінфіном, Мінекономіки і банківським співтовариством активно працює над тим, щоб часткове гарантування кредитів для малого і середнього агробізнесу з’явилося в Україні одночасно з появою ринку землі».

Повідомляє Landlord