Нещодавно набув чинності наказ Мінагрополітики щодо компартменталізації (окремого ветеринарно-санітарного статусу тваринної субпопуляції одного або декількох господарств з єдиною системою управління біологічною безпекою щодо однієї або кількох хвороб, стосовно яких запроваджено заходи нагляду, контролю та біологічної безпеки).

За умов АЧС компартменталізація – єдиний механізм доступу вітчизняної свинини до зовнішніх ринків і гарантія недоторканності господарства при ліквідаційних заходах (щодо АЧС) у зоні захисту –  зазначили в асоціації «Свинарі України» (АСУ).

Відтепер будь-яке господарство, яке бажає отримати статус компартменту, може пройти самооцінку за опитувальником, який міститься у додатку до наказу.

Якщо буде набрана необхідна сума балів, можна буде подати заявку на перевірку компетентним органом. У разі позитивного рішення перевірки – надається статус компартменту.

Наразі, за інформацією АСУ, жодне з підприємств не подало заявку на отримання статусу компартменту. Проте є учасники асоціації, які готуються це зробити.

В свою чергу,  Держпродспоживслужба має намір провести навчання інспекторів, які могли б здійснювати оцінювання та моніторинг статусу компартменту.

Інспектори перевірять виробника, який подав заявку. Якщо він прагне торгувати живими тваринами, об’єктом аудиту стане виключно ферма з їх вирощування. Якщо планує продавати свинину чи кінцеві продукти, то його перевірять включно із забійними та м’ясопереробними підприємствами. Ситуація буде значно простішою, якщо всі підприємства будуть об’єднані у вертикально інтегровану структуру.

Коли ферма і переробка не споріднені, останній доведеться забезпечити і довести повне відокремлення приймання, забою, переробки і зберігання продукції з компартменту від тієї, що отримана з господарств без такого статусу.

Останній крок – повідомлення країн, що зацікавлені в імпорті продукції свинарства з України, про запуск механізму компартменталізації і зустріч їхніх місій для оцінювання та визнання компартменту.

Повідомляє Agrotimes