4be9de5 Agroholding Zemlya

Землі сільгосппризначення в Україні обробляють понад 50 іноземних інвесторів, які контролюють понад 3,5 млн ріллі. Про це повідомив координатор проекту Land Matrix в Україні та Східній Європі Михайло Амосов. 

На думку експерта, головною проблемою в Україні є якраз мораторій на продаж сільськогосподарських земель.

«Агрохолдинги купують цілі підприємства. Орендують землю за низькими цінами. Часто через значну інтенсифікацію виробництва якість земель погіршується, а соціальна відповідальність агрохолдингів залишає бажати кращого», – стверджує Амосов.

Проте, зараз спостерігається позитивний тренд і відповідальні агрохолдинги почали більш відповідально ставитися до земель.

Експерт вважає, що велика проблема не іноземці, а мораторій на продаж землі і концентрація великих площ орендованих земель в руках практично кількох крупних агрохолдингів.

«Саме через мораторій в Україні виникли агрохолдинги. Більш того, оренда стала основним способом контролю за землями сільгосппризначення. Через це агрохолдинги, маючи доступ до дешевого фінансування, підтримку держави і ринків, можуть пропонувати власникам паїв більшу орендну плату, ніж фермери. Тим самим вони витісняють мале і середнє фермерство з села», – вважає Амосов.

Раніше президент Української зернової асоціації Микола Горбачов заявив, що для повноцінного функціонування ринку землі в Україні знадобиться 5-10 років, але все буде залежати від встановлених правил. За його словами, оптимальної іноземної моделі земельного ринку, яку можна запозичити, насправді, не існує. Зараз в Україні ефективно працює модель великотоварного сільськогосподарського виробництва.

Раніше Горбачов також повідомляв, що земля в Україні повинна коштувати від 3 тисяч до 15 тисяч доларів в залежності від регіонального розташування. Ринок землі в Україні обов’язково повинен бути сформований, і він повинен працювати на основі приватної власності як найцінніший актив країни. Також, на думку Горбачова, повинні бути ефективні приватні власники землі, між якими повинна бути повноцінна здорова конкуренція.

Про це пише propozitsiya.com