Компанія «Олстас-Льон» (Чернігівська обл.) — одне з найпрогресивніших господарств України, активно впроваджує новітні технології: RTK станції, системи Strip-Till, дрони, супутникові системи контролю руху автотранспорту та аграрної техніки, електронні карти полів тощо. Це дозволяє підприємству не просто займати лідерські позиції на ринку, але й бути у тренді.

Цій компанії вдалося пройти еволюцію від звичайного товариства, що займалось з гуртовою та роздрібною торгівлею продовольством і нафтопродуктами до інноваційного сільськогосподарського підприємства. 

Європейська модель ведення агробізнесу для України

На підприємстві «Олстас-Льон» доволі цікаво вирішили питання впровадження сучасних агротехнологій — досвід, який фахівці збирають у різних країнах, інтегрується у процес точково, виходячи з умов господарства.

На погляд генерального директора групи «Олстас-Льон», Станіслава Котенка, можна виділити три глобальні системи бачення сільського господарства та аграрного бізнесу в цілому: північноамериканську (США і Канада), південноамериканську (Бразилія та Аргентина) і, нарешті, європейську. Азіатські системи для України занадто екзотичні.

Північноамериканський спосіб із технологіями нульового обробітку ґрунту (No-Till, Strip-Till, Mini-Till) дуже простий і дохідний. Дві-три людини великими механізмами обробляють одну-дві тисячі гектарів — великі культиватори, обприскувачі, комбайни й мінімальна кількість операцій та застосування ГМО рослин. Врожаї отримують відносно невеликі, але й витрати майже «нульові».

У Південній Америці інші ґрунти, 1000 мм опадів (що майже вдвічі більше, ніж у нас), інша система господарювання. Дрібні фермери, землевласники поступилися крупним холдингам. Технології No-Till та  величезні посівні площі, дають можливість отримувати по два врожаї за сезон.

Європа — це перш за все фермерство. Сімейне землекористування і державна підтримка людей, що живуть та працюють на землі. У Європі держава насамперед регулює прибуток фермерів. Щоб аграрії мали можливість будувати нові комфортні домівки, заможно жити, купувати нову техніку — не тільки більш продуктивну, але й екологічну.

«Україна поки що стоїть на перепутті. Яким шляхом йти? Чи надалі отримувати половину бюджету від експорту зерна та олії (подальший розвиток холдингів), чи сфокусуватися на забезпеченні гарного заможного життя людей, що працюють на землі, їх сімей (акцент на державну підтримку саме фермерів та середніх агровиробників)? — розмірковує підприємець. — Для України більш близькою, на мій погляд, є європейська модель агробізнесу. У нас багато людей проживає у сільській місцевості, є кому працювати на землі. Наші землі при належній роботі дають гарні врожаї».

Аграрні технології

За словами пана Котенка, сьогодні його підприємство застосовує різні аграрні технології. Зокрема, мають напрацювання у використанні сівозмін, як економічно доцільних, так і ґрунтозахисних. Під ріпак застосовують традиційний обробіток ґрунту — оранку.

Мінімальний обробіток ґрунту за п’ять-шість років впровадження був заміненій на більш глибокий. Техніку від Strip-Till господарство використовує для диференційованого внесення добрив під кукурудзу. Для посіву сої, пшениці, ріпака в «Олстас» спеціально закупили сівалку Strip-Till Horsch Focus, яка дозволяє вносити добрива під рядок на глибину 15–25 см.

Точне землеробство

На підприємстві вже 10 років впроваджуються окремі елементи точного землеробства. Так, у 2008-му запустили системи паралельного водіння. За рік-два була впроваджена RTK станція, на культиваторах Orthman Strip-Till, сівалках, обприскувачах були встановлені автопілоти з точністю проходів у 2,5 см. Потім прийшла черга дронів, впровадження супутникових систем контролю руху автотранспорту та аграрної техніки, електронних карт полів, врожайності тощо.

Тут, за словами пана Котенка, треба зважати, що точне землеробство — це «дуже об’ємний термін». Повний комплекс включає від 20–30 різних вимірів і систем і до безкінечності. З кожним роком застосування IT в аграрному виробництві зростає, з’являються нові, більш продуктивні та зручні для аграрного виробництва програми та новації, і відслідковувати їх появу на ринку важко.

На підприємстві більшість документообігу оцифрована, роботи, заробітна платня, рух матеріального ресурсу обліковуються автоматично, вплив так званого людського фактору зведено до мінімуму.

«У нашій компанії з усього «точного» набору запозичили найнеобхідніше, що дозволило значно підвищити продуктивність праці трактористів, операторів обприскувачів, а також осучаснити управлінський та бухгалтерський облік, організувати якісну роботу управлінців всіх рівнів у групах з використанням сучасних гаджетів та програм», — розповідає пан Котенко.

 

Повідомляє Landlord

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.