Цьогорічна різниця між цінами на внутрішньому ринку і експортною вартістю лохини може цілком реально призвести до формування кластера експортерів цієї ягоди. Про це заявив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак. 

“Тобто це будуть комерційні компанії, які лохину не вирощують, але які будуть її купувати і експортувати”, – зазначає Андрій Ярмак.

«Тим не менше, багато що буде залежати від того, наскільки складним буде шлях для поставок української лохини на ринок Росії. Наші торговельні джерела стверджують, що через Білорусь поставляти продукцію буде набагато складніше, ніж раніше, а всі інші варіанти: через Молдову, Грузію, Вірменію, Казахстан – виглядають набагато менш привабливими за витратами і ціною. У той же час поставляти лохину в ЄС можна буде лише тим, хто забезпечить необхідні параметри якості та безпеки, і зробити це буде досить непросто. Це може стати головною причиною даної цінової різниці», – зазначає експерт.

Альтернативою поставок в Європейський Союз і Росію може стати Близький Схід. Україна точно поставить перші партії свіжої лохини в такі країни як ОАЕ, а також, можливо, в Саудівську Аравію, Кувейт і Оман вже в цьому сезоні, завдяки дуже успішній торговій місії Fruit Trade: Ukraine – Middle East, яку організували ФАО спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Українською плодоовочевою асоціацією (УПОА) за фінансової підтримки ініціативи EU4Business.

Однак поставки свіжої лохини в країни Близького Сходу навряд чи відразу стануть масовими, незважаючи на те, що для експорту лохини в цей регіон наявність сертифіката Global G.A.P. не є обов’язковою умовою. Найскладнішою проблемою, яку ще належить вирішити постачальникам, є складна і дорога логістика. Відсутність прямих морських чартерів затягує час транзиту до 28-30 днів, що приблизно дорівнює за часом постачанню до Сінгапуру та Малайзії. Хорошим варіантом вирішення цієї проблеми може також бути поставка автотранспортом, але основні маршрути проходять через не найкращі за безпекою регіони.

Тому, скоріш за все, основні експортні відвантаження лохини з України будуть здійснюватися авіатранспортом, що додасть до вартості експорту близько 2 доларів на кожному кілограмі.

Також очікується збільшення авіатранспортом поставок свіжої лохини з України в країни Азії. Цього року одразу кілька компаній планують розширити обсяги експорту української лохини в даний регіон.

Наразі аграрії очікують, що зниження цін на українську лохину в 2019 році призведе до початку масштабнішої переробки цієї ягоди. Найімовірніше, некондиційну лохину продаватимуть навіть по 2 долари за кг, що може зацікавити багатьох переробників.

Повідомляє propozitsiya.com

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...