Директор компанії «Символ» Дмитро Акішин, який після початку військового конфлікту переїхав на Вінниччину з Луганська, створив гідроелектростанцію, для роботи якої не потрібно перекривати течію річки.

Експериментальний зразок ГЕС  на Дністрі у місті Могилів-Подільський  встановить його ливарна компанія «Символ», яку перевезли зі Сходу України на Вінничину.

“В основі установки – колесо діаметром 6 метрів з 12 лопатками, яке опускається під воду і під’єднується до генератора, – пояснює винахідник. – Для запуску станції не потрібно буде змінювати русло річки чи робити греблю: колесо занурять, а оскільки Дністер – річка швидкоплинна, течія його обертатиме і вироблятиметься електроенергія: до 50 кВт-год».

Нова гідроелектростанція дешева у побудові, використанні та не впливає на екологію, наголошує луганчанин. «Традиційна ГЕС затоплює величезні території, руйнує екосистему річки, – пояснює Дмитро Акішин. – Наша установка такого впливу немає, бо немає потреби у зміні русла ріки, перекриттї течії тощо».

Підприємець почав розробляти гідроелектростанцію, яка не перекриває течію річки, ще у Луганську, де і запатентував розроблену технологію. «За всіма показниками: новизна, високий винахідницький рівень, практичне виробниче застосування – ми отримали найвищі бали, – згадує луганчанин. – Але промисловий зразок виготовити не встигли, оскільки почалися бойові дії, переїзди, зупинка виробництва, і тільки на другому році роботи у Вінниці вдалося відновити проект. Конструкція незвичайної станції обійшлася у 10 тисяч доларів.».

«З «Символом» співпрацюємо з 2015 року: нам був потрібний чавун, який ми замовляли в Бердичеві, а вони виготовляли його буквально поряд, — розповів директор заводу «Будмаш» Володимир Циба. – Проектували ГЕС луганчани, а ми робили вузли: підшипники, шестерні, монтаж, проточування деталей, тобто все, що стосувалося токарно-фрезерних робіт».

Вироблену електроенергію ГЕС постачатиме у міську мережу Могилів-Подільського.

«Згенеровану електроенергію частково плануємо використовувати для освітлення набережної, де обладнали зону відпочинку, – пояснює розробник. – Конструкція ГЕС є експериментальною і аби її перевірити в дії, ми безкоштовно передали її на баланс міста: зараз головне показати –  що вона ефективно працює і приносить реальну користь».

За словами Дмитра Акішина, його компанія вже веде переговори з інвесторами про розповсюдження незвичайної ГЕС у США, Канаді, Бразилії, Мексиці, Японії та в Південній Кореї. «Коштом інвесторів ми плануємо отримати патенти на наш винахід у вищезазначених країнах, – пояснює він. – Після успішного застосування ГЕС в Могилів-Подільському, будуть перші замовлення, а потім можна подумати і про збільшення потужності станції: якщо колесо матиме діаметр 36 метрів, а швидкість течії коливатиметься в межах 2-3 метрів на секунду, то максимальна потужність буде вже 5 МВт».

Повідомляє Ecotown

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.