Одним із способів захисту саду від весняних приморозків є утворення імли (туману) за допомогою дрібнодисперсного розпилення спеціальних хімічних сполук. Туман зменшує випромінювання тепла з поверхні ґрунту.

Застосовують димовий порох і цинкові, фосфорні й сульфатні тумани, а також тумани з амонію хлориду. Аналогічним є й авіахімічне туманоутворення, для цього використовують хлорид олова, хлорсульфонову кислоту тощо.

Захистити сад під час заморозків можна й за допомогою димових завіс, для цього у саду влаштовують численні багаття – так, щоб їхній дим огортав дерева. Теплий дим здатний підвищити температуру повітря до +2 °С – цього достатньо для захисту від невеликих заморозків.

Штучні тумани значно краще захищають рослини порівняно з димом і дощуванням. Процес розпилення туману нетрудомісткий, але електричні й бензинові генератори туману недешеві.

Своєчасне та правильне внесення добрив теж сприяє підвищенню стійкості дерев до заморозків. Азотні добрива потрібно вносити навесні, оскільки наприкінці літа – на початку осені азот подовжує вегетацію, і рослини пізніше входять у стан спокою, через що знижується їхня зимостійкість. Фосфорно-калійні добрива вносять у прикореневу зону восени.

Прямим методом захисту дерев від приморозків є й речовини природного або штучного походження із властивостями антифризів – кріопротектори, які бувають метаболічними й плівковими.

Метаболічні кріопротектори проникають до клітин через поверхневі тканини, долучаються до обмінних процесів й виконують роль біологічного антифризу. Плівкові кріопротектори утворюють полімерну плівку на поверхні листя та запобігають різкому зниженню температури на межі рослина–повітря.

Для захисту саду в період цвітіння кріопротектори вносять не пізніше ніж за 6-24 годин до настання ймовірних приморозків.

Повідомляє Agrotimes

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.