Cesarka 12 696x452

У порівнянні з курми, цесарки більш самостійні і невибагливі, а головне, вони відмінно справляються зі шкідниками без застосування хімікатів. 

«Як маленькі інспектори в мішкуватих сірих костюмах, наші цесарки прочісують город з світанку і до заходу cонця, вишукуючи жуків, сарану, слимаків, колорадських жуків і мух. – розповідає Гейл Дамер, птахівник і фермер з США. – Я пам’ятаю час, коли у нас з чоловіком не було цесарок. Рослини картоплі пожирали жуки, наш живопліт з гібіскуса знищила сарана, а слимаки бенкетували на зелені. За порадою знайомих ми купили цесарок і незабаром зрозуміли, що ці «сірі чоловічки» дали нам набагато більше, ніж просто смачне м’ясо і яйця. У нас з’явилася команда безкоштовних працівників.

Дивно, але до цих пір багато фермерів не тримають цесарок. Адже це так просто, хоча і досить шумно. Родом з Африки, птиці відомі тим, що подорожують великими стадами і зачищають свою територію не тільки від шкідливих комах, але полюють навіть на змій! У США в жарких регіонах, де є небезпека, що отруйні змії приповзуть пошукати прохолоду на фермі, цесарки виконують роль охоронців. Коли вони виявляють «особливе» частування – наприклад, змію – вони оточують здобич, ущільнюють лави і доводять полювання до логічного завершення. Весь цей час цесарки спілкуються за допомогою свисту, щебету і клацання, що дуже цікаво спостерігати. До речі, цесарки не погребують і мишами!»

Є думка, що миші і щурі обізнані з тим, як кричать цесарки, тому намагаються обходити місце проживання цих птахів стороною. Дикі птахи, що полюють на курчат, теж знають, що при зустрічі з цесаркою їм точно не поздоровиться. Нарешті, побачивши сторонню людину або велику тварину, цесарки піднімають такий шум, що господар легко почує, коли на фермі відбулося вторгнення.

Цю птицю потрібно утримувати колективно і враховувати, що при відсутності адекватного загородження, цесарки будуть здійснювати марш-кидки на сусідні ділянки.

Дорослі особини важать більше 1 кг. У віці 35 тижнів у цесарок починається період розмноження – один самець на п’ять-вісім самок.

Самки цесарок можуть схрещуватися з самцями домашніх курей, але потомство буде безплідне. Самок цесарок можна назвати хорошими квочками, тому яйця цесарок підкладають курам для висиджування або використовують інкубатор.

У домашньому розведенні цесарки знаходяться або на вільному вигулі, або містяться в курнику як кури м’ясних порід, за винятком більшої площі – близько 900 см² на птицю.

До забою цесарки готові у віці 14 тижнів при вазі від 800 г до 1 кг. М’ясо – дуже пісне, багате амінокислотами, кольором темніше курячого, на смак впливає корм. М’ясо цесарок вважається дичиною.

Цесаркам потрібен час, щоб влаштуватися в новому будинку. Найкраще тримати їх в закритому курнику протягом тижня або двох. Якщо ви випустите їх одразу погуляти на ділянці, птахи можуть втекти. Вони хитрі і дуже кмітливі.

Через пару тижнів випустіть на ділянку тільки одну  цесарку. Ці птахи не переносять самотність, тому одна цесарка далеко не піде і навчиться розуміти, де її будинок. Через пару днів додайте в компанію другу цесарку. Якщо вони не роблять спроб до втечі, безпечно випускати і всіх інших.

Дорослі цесарки прекрасно добувають корм самі, полюючи на різних комах і павукоподібних (комарі, кліщі, жуки і т. д.). Їдять насіння бур’янів, слимаків і гусениць. Їм треба споживати трохи зелені, щоб підтримувати гарне травлення, і тому вони їдять траву, кульбаби, бур’яни і іншу рослинність.

Оскільки птахи споживають рослинність, важливо упевнитися в тому, що їм доступний пісок. Підсипте на ділянку товченого черепашнику і забезпечте чистою водою в будь-який час.

Цесарки люблять пшеницю, сорго або просо та ігнорують цільні зерна кукурудзи. Якщо з якої-небудь причини цесаркам забороняється добувати їжу, можна годувати їх комерційними кормами для курей, але не використовувати немедикаментозний корм. Крім того, цесаркам потрібно більше протеїну, ніж курам.

Курчата цесарок потребують отримання білка від 24 до 26% в стартовому кормі. Рівень білка повинен бути знижений до 18-20% протягом п’ятого-восьмого тижнів. Через вісім тижнів курчатам можна давати корм з 16%  вмістом білка.

Також слід надати додаткову зелень, таку як листова люцерна, щодня видаляючи залишки, щоб запобігти появі цвілі.

Повідомляє Agroxxi