Біля села Маркуші (Житомирська область) француз Жерар де Ля Салль вирощує три сорти тополі європейської на ділянці площею 45 гектарів.

Власник плантації поділився досвідом у рамках проекту ООН/ГЕФ “Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі  України”.

Вирощувати тополю Жерару де Ля Саллю запропонував співвітчизник. Плантацію заклали ще у 2011 році. Тріску ТОВ «Біопроект» планувало продавати у Польщу, де знаходиться найбільша в Європі ТЕЦ на біологічному паливі. Пізніше довелося відмовитися від цього задуму через зміни у законодавстві і шукати покупців біоенергетичного палива в Україні.

Партнери інвестували у проект по 2 тисячі євро на гектар. Оренда одного гектара щорічно обходиться у 600 гривень.

За попередніми підрахунками плантація тополі окупиться через 9-12 років.

«Купував саджанці за кордоном по 10 центів, тоді як їх можна було б придбати в Україні по 4 центи – і вийшло б дешевше, – розповідає Жерар де Ля Салль. – Аби окупити частину витрат у перший рік, тополю зрізали і продавали на саджанці».

Врожай енергетичної тополі можна збирати кожні 3 роки, продовжує фермер.  «Перший раз я зібрав 37 тонн деревини з гектара. У 2019 році планую зібрати по 45 тонн деревини з гектара і продавати по 840-910 грн/т».
Покупців на таке біопаливо в Україні знайти складно, оскільки є більш дешева деревина для опалення, зауважує Жерар де Ля Салль, додаючи, що все-таки попит з кожним роком зростає і продажі будуть кращі.
Тополя не вимагає практично ніякого догляду, тільки у перший рік треба захистити плантацію від бур’янів. «Один раз посадив – і збирай урожай протягом 20 років, – пояснює власник. – За три роки стебло виростає висотою до 8 метрів, перші три-чотири цикли більш врожайні, а потім йде спад”.

Вирощування тополі має декілька недоліків, зауважує Жерар де Ля Салль. «По-перше, тополю косять спеціальні комбайни, які доводиться орендувати у господарства, яке має понад 800 гектарів під енергетичними деревами, бо купувати техніку для менших площ нерентабельно, – розповідає фермер. – По-друге, необхідно досушувати деревину, яка має після зрізання вологість 50-55%: в Україні котлів, які працювали б на паливі з такою вологістю, поки дуже мало, але в Бердичеві планують побудувати саме таку ТЕЦ».

Повідомляє EcoTown

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...