195-696x422
Aerial view of the KBS LTER Resource Gradient Experiment testing how crops respond to various levels of nitrogen fertilzer and water; Photo Credit: K.Stepnitz, Michigan State University

Кукурудза — це технологічно невимоглива культура, під яку потрібно лише відповідно підготувати ґрунт, висіяти, «прибрати» бур’яни та чекати врожаю. Одним із виробничих питань, яке досі ще залишається не до кінця вивченим, є гербіцидний захист. 

Площа кукурудзи, вирощуваної в господарстві ТОВ «СП “Агродім”» у відділенні с. Голінка Бахмацького р-ну, що на Чернігівщині, становить від 1200 до 3500 га. Підготовка ґрунту для кукурудзи така сама, як і для інших ярих культур: зяблевий обробіток у вигляді дворазового дискування, оранки або глибокого розпушування.
Проте в реальних умовах сьогодення в багатьох господарствах кукурудзу збирають у пізньоосінній період і з різних організаційних причин — навіть узимку. Тому якщо попередником під кукурудзу є кукурудза, то ґрунт під неї як правило готують навесні, безпосередньо перед сівбою. У такому разі проводять перше лущення глибиною 8–10 см, а слідом за ним друге — на 12–15 см, а вже  потім сіють. Усі три операції виконують фактично без розриву в часі задля зменшення втрат вологи. Адже, за словами головного агронома Олексія Деркача, відділення, яке розміщене в с. Голінка, має найвищу географічну точку в районі. І якщо в райцентрі Бахмач випадає 20 мм опадів, то тут наполовину менше. Тож щоб навесні ґрунт не висушувати, під кукурудзу практикують мінімальний обробіток.

Підбір гібридів

Підбір оптимальних гібридів — не менш важливий етап у вирощуванні кукурудзи. Адже є гібриди, які й за мінімального обробітку можуть дати непоганий урожай, а є такі, що будуть непродуктивними.

Паралельно із зарубіжними аналогами в господарстві сіяли й вітчизняні гібриди кукурудзи, такі як Збруч, Подільський 214, Дніпровський. За середніх умов вирощування вони забезпечували врожай 8–9 т/га, а за сприятливих — сягали навіть 10 т/га, проте, як зазначив головний агроном, їхня селекція ще недопрацьована щодо вологовіддачі.
Із врахуванням фактора дефіциту запасів ґрунтової вологи густота висіву на гектар дещо занижена. Зазвичай інші господарства цього регіону висівають за норми 80–85 тис./га, а в СП «Агродім» густота стеблостою на час збирання врожаю становила 60–64 тис./га — і це ще один із важливих технологічних моментів на шляху до високого врожаю. Незалежно від системи обробітку ґрунту (чи то зяблевий, чи весняний), насіння сіють на глибину 5–6 см. Для забезпечення високих показників сівби цю операцію проводять двома видами сівалок — Kinze та Planter.

Гербіцидний захист

На сьогодні одне з найважливіших питань, які цікавлять агровиробників, є система гербіцидного захисту кукурудзи від бур’янів.

У переліку препаратів зареєстрована досить велика кількість гербіцидів для застосування на кукурудзі — як ґрунтової дії, так і для контролю бур’янів під час вегетації кукурудзи. Як показує тривала практика ТОВ «СП “Агродім”», найефективніші ґрунтові гербіциди, а найкращі з погляду тривалого «вікна» застосування — ті, які можна вносити як до сходів, так і по сходах культури.
Одним із таких є Примекстра Голд 720 SC. У господарстві, як правило, проти однорічних злакових та дводольних бур’янів цей продукт намагаються вносити у фазі 2–4 листки в культури (в цей час більшість бур’янових рослин на полі вже проростають та вегетують). Окрім того, що він знімає проблему пророслих бур’янів, так ще й діє як ґрунтовий гербіцид, який стримує подальше проростання сегетальної рослинності.
Проте для того, аби він був ефективним саме як гербіцид ґрунтової дії, потрібна достатня кількість вологи. Якщо ж її буде обмаль, то, за словами головного агронома, краще все ж таки застосовувати цей гербіцид по вегетації культури та по вегетуючих бур’янах.
Проте цей препарат має й недолік, оскільки не забезпечує 100%-ву ефективність щодо деяких видів злакових бур’янів, таких як плоскуха, мишій. Тому для підсилення дії гербіциду Примекстра, 3,5 л/га, додають Тітус за нормою 25 г/га. Зазвичай внесення такої бакової суміші позбавляє агронома від турбот і хвилювання щодо контролю бур’янів на кукурудзі аж до збирання її врожаю. До речі, норма Примекстра Голд 720 SC на рівні 3,5 л/га розрахована для застосування на важких за гранулометричним складом ґрунтах. Тож на легких ґрунтах цю норму потрібно зменшувати, враховуючи здатність препарату за випадання достатньої кількості опадів промиватися в зону кореневої системи кукурудзи та пригнічувати її.
Із ґрунтових гербіцидів у господарстві застосовують Харнес за нормою 3 л/га до появи сходів культури. Проте цей гербіцид не забезпечує чистоти поля на весь період вегетації кукурудзи, тому до ґрунтової схеми захисту посіву додають страхову, яка передбачає внесення страхових гербіцидів, зокрема Таск Екстра, проти однорічних, багаторічних злакових та дводольних бур’янів нормою 320 г/га із додаванням ПАР (Тренд 90, 200 мл/га) або Мілагро 240 (200 г/га) та Пріма (0,4–0,5 л/га). Гербіцид Мілагро, який доволі м’який щодо кукурудзи, діє насамперед на однорічні злакові бур’яни та деякі дводольні, тому для підсилення його впливу на дводольні смітні рослини до препарату додають Пріму.

Порівняння результатів різних схем захисту культури від бур’янів у посіві кукурудзи засвідчило таке: там, де було застосовано лише ґрунтову схему, врожай кукурудзи був на порядок вищий від аналогічного показника за використання комбінованої схеми із внесенням страхових гербіцидів.

Зокрема, ця різниця у врожайності становила 0,5 т/га. До того ж слід зауважити, що гербіциди вносили згідно з регламентами їхнього застосування. Але ж, як то не раз трапляється на практиці, виникають і такі виробничі ситуації, що не завжди вдається вчасно, у відповідні строки, внести ці препарати, і тоді, як правило, кукурудза отримує більший стрес, який позначається на кінцевому результаті — врожайності культури.

Удобрення

Щодо удобрення кукурудзи: восени, після основного обробітку ґрунту, на фоні внесеної тукосуміші N6Р16К29–30 також застосовують безводний аміак у нормі 120 кг/га. Якщо ж ґрунт готують під висів навесні, то аміачна норма становить 100 кг/га, а норму внесення тукосуміші залишають незмінною.
Щодо тонкощів внесення безводного аміаку, то, за дослідженнями американських учених, на важких за механічним складом ґрунтах безводний аміак слід загортати на глибину 15 см, щоб уникнути його втрат через леткість. Тож і в господарстві запровадили таку схему внесення. Також потрібно враховувати той факт, що азот у ґрунті є досить рухомим елементом і здатен промиватися у нижні його шари. І якщо добриво використовувати восени, то глибина його внесення становить 15–16 см, а якщо навесні — 18 см.

Проблем із хворобами на кукурудзі в господарстві, як правило, немає. Якийсь час, за словами агронома, вони висівали гібриди від «Євраліс». Попри те, що насіння кукурудзи було протруєне, все ж на деяких гібридах спостерігали розвиток пухирчастої сажки на рівні 10–12%. Ця хвороба небезпечна тим, що її важко діагностувати на початкових етапах розвитку, а коли ж вона проявилася, то вже нічого вдіяти не можна з низки причин: насамперед труднощі становить висота культури, яка не дає змоги працювати звичайними обприскувачами. До того ж, як правило, проти сажки ефективне лише протруєння, а по вегетації на практиці її зазвичай не контролюють.

За такої технології вирощування кукурудзи в ТОВ «СП “Агродім”» минулого року отримали її врожайність на круг 11,4 т/га. Найкращим виявився гібрид ДКС 4014, який у бункерній вазі показав 14,5 т/га за вологості 22%. Також найкращі показники забезпечили гібриди НК Кобальт — 11 т/га та PR38H86 — 10 т/га (і це з урахуванням того, що основний обробіток ґрунту під них проводили навесні). 

Повідомляє журнал Пропозиція