Мова

На любий смак: найпопулярніші сорти чорниці садової

Традиційно сорти чорниці поділяються на південні та північні. Найвідоміші, внесені до Реєстру України: Draper, Liberty, Aurora та Duke. Про це розповів Валерій Ляшинський, представник компанії Розетта Агро на міжнародній конференції S-Fruit Transformations. 

«Є труднощі з реєстрацією, тому що у нас ніяк не можуть визначити, як називати цю рослину по-українськи: лохина або чорниця. Потрібно прийти до єдиного терміну», – пояснив В. Ляшинський.

Ідеального сорту чорниці не існує, на виведення нового – йде від 8 до 18 років, при цьому все робиться наосліп. Українці часто замовляють розсаду на вчора, але замовлення потрібно робити за 1,5-2 роки.
Якщо виробник націлений на європейський ринок, то старі сорти потрібно періодично оновлювати. У Польщі сорти типу Bluecrop викорчовують.

Найближчим часом в Україні буде зареєстровано ряд нових сортів:

 – Blue Ribbon. «З цим сортом не буде проблем на Закарпатті, Одещині, але в центральній Україні потрібно ще випробовувати», – прокоментував В. Ляшинський
 – Clockwork призначений для переробки. Солодкий, добре переносить заморозку, але ягода дрібна. Потужні пагони можна без втрат збирати машиною за один раз.
 – Top Shelf, який згодом замінить Дрейпер – дає досить велику ягоду, з кращими смаковими якостями, ніж Ліберті. Є чутливість до хвороб (молочний блиск, Botriospheria). Добре вирівняний розмір ягід.
 – Valor, виведений на заміну Блюкроп, – середньостиглий, ближче до пізнього, у нього набагато вища стійкість до хвороб, ніж у попереднього сорту. Компактна форма куща, який схильний до завантаження, вимагає особливого підходу при обрізці. Смакові якості середні, погано переносить тривале транспортування в контейнерах.
 – Cargo, створений на заміну Ліберті, – пізній сорт, кущі з компактною кроною і світлою ягодою. Дуже сильнорослий, вимагає агресивної обрізки, краще садити його на шпалеру, інакше при сильних вітрах кущ може залягати. Завдяки компактності дозрівання, підходить для машинного збирання навіть на шпалері. Рано зірвана ягода має терпкий смак. Коли ягода забарвилася, потрібно почекати кілька днів. Добре показує себе при зберіганні, смак покращується, терпкість зникає.
 – Last Call перевершує Аврору за своїми смаковими якостями та з часом її замінить.

загрузка...