Вітчизняні науковці провели дослідження і оцінку продуктивних властивостей низки цінних сортів винограду любительської селекції зі своєї колекції.

Контролем слугували поширені сорти власної селекції, які внесені до Реєстру сортів рослин України.

У середньому за три роки спостережень продуктивністю виділялася форма Низина з урожайністю 23 тонни/га. Решта форм були на рівні контролю або несутєво йому поступалися.

Утім, для сорту винограду дуже важлива стабільність основних показників, зауважили науковці. Так, за три роки різниця між мінімумом і максимумом врожайності у форми Ніна сягала 14,2 тонн/га, а у форми Низина – 22 тонни/га.

Натомість у контрольного сорту Аркадія показник був на рівні 4 тонни/га, а у сорту Загадка – 5 тонн/га.

Стабільна за роками врожайність важлива для сорту, бо її значні коливання негативно впливають на стан кущів, визрівання лоз і, відповідно, на перезимівлю та збереженість насаджень.

Дуже висока врожайність зазвичай погано позначається на якості грон і смакових характеристиках ягід, а регулювання навантаження гронами у промислових насадженнях надто трудомістке і затратне, аби бути економічно доцільним.

У середньому за три роки майже всі форми любительської селекції за великоягідністю були на рівні контролю або перевищували його. Зокрема, форми Монарх і Ніна мали ягоди вагою 17 г і 18 г відповідно. У решти форм і контрольних сортів цей показник був у межах 5 г.

Висока стабільність ознаки «великої ягоди» була спостережена у контрольного сорту Аркадія і форми Низина – різниця між min і max ваги ягоди не перевищувала 3 г.

Середня вага грона у більшості  сортів  була понад 450 г. Виділявся великоплідний сорт Загадка – 581 г. 

Товарність грон напряму залежить від рівня агротехніки у насадженнях. В умовах стандартної агротехніки це 30-95%. Під час досліджень у середньому понад 60% товарних грон отримано на кущах форм Низина і Монарх.

Високу і стабільну за роками товарність грон показала форма Монарх, перевершивши рівень контрольних сортів.

Вирощування любительських форм пов’язане зі значним збільшенням зелених операцій: від чеканки, регулювання навантаження гронами до видалення у грона «крил» та навколишнього листя.

Зазвичай у любительських форм недостатньо вивчена адаптивність і стійкість до хвороб, що може стати проблемою під час закладання насаджень у нових виноградарських регіонах.

У любительській селекції варті уваги потенційна великоягідність і схильність до формування великих грон. Любительські форми можуть бути донорами цих ознак під час наступних схрещувань.