Крадіжки – суттєва проблема для АПК, масштаби якої іноді досягають 40%, тому на ринку з’являється все більше рішень у цьому напрямку. Свої рішення в сфері безпеки в АПК пропонують і агростартапи. Одним з останніх стала система захисту від крадіжок ЗЗР SmartTankо, що стала переможцем конкурсу від Agrohub. Дана система відеоспостереження покликана створити такі умови на виробничому процесі, при яких розкрадання складне й небезпечне. На сільгосппідприємстві є чотири напрямки, за якими можуть відбуватися крадіжки: це урожай, добрива, посівний матеріал і ЗЗР, а також пальне.
Для запобігання крадіжки врожаю відеоспостереження встановлюється на комбайнах, перевантажувачах і зерновозах. Для запобігання крадіжки добрив відеоспостереження встановлюється на тракторах, розкидачах та польових станціях. Для боротьби з крадіжками насіння і ЗЗР відеоспостереження встановлюється на сівалках і обприскувачах, а для боротьби з крадіжками пального – на бензовозах.
Для контролю важливо забезпечити весь ланцюжок – від комбайна до елеватора. Тому, як розповів директор компанії Videohouse, яка має 5-річний досвід встановлення систем відеоспостереження, Володимир Мельничук, відеоспостереження встановлюється на комбайнах, перевантажувачах і елеваторах. Таким чином, при кожній передачі зерна з одного ланцюжка в іншу видно, куди саме воно потрапляє. Такі системи відеоспостереження працюють в комплексі з засобами GPS-моніторингу.

На базах агропромислових підприємств – на складах, зерносховищах, елеваторах – система контролю, як правило, налагоджена добре, і там давно стоїть відеоспостереження.
Але більшість крадіжок відбувається по дорозі в сховище. І ось тут, на полях, як зазначив Володимир Мельничук, існують певні труднощі у встановленні відеоконтролю.
Як відбуваються крадіжки під час жнив? Комбайн за 15 хвилин збирає 10 тонн урожаю. Якщо це, наприклад, соя, яка коштує близько 400 євро/т, і поле в 200 га, то за 15 хвилин комбайн набирає врожаю на 4000 євро, який іноді вивантажується в машину сусіда, що їде поруч. Це неможливо побачити, принаймні, вночі, а під час жнив комбайни працюють цілодобово.
«Ми спробували встановити систему відеоспостереження за вивантаженням шнека», – розповідає В. Мельничук. При цьому відеозапис починався в момент, коли відбувається вивантаження. Справа в тому, що камери відеоспостереження, які використовуються в охоронних системах, реагують на рух: засікла десь рух – почалася зйомка. Але такі камери сприймають будь-яку зміну картинки як рух. Тому на практиці вони працювали весь час, поки рухався комбайн, навіть якщо в полі нічого, крім комбайна, не було. Ось і довелося налаштовувати камеру на інший рух – висування шнека, встановивши механічний датчик даної дії.
В процесі роботи над системою виникли такі проблеми, як автономність роботи, питання передачі і знімання інформації.
Оптимальним рішенням для відеоспостереження стала Full-HD камера (щоб добре бачити картинку і чітко помітити злодія) з кутом огляду 90 ͦ, інфрачервоним підсвічуванням вночі на 25 метрів, завдяки чому чітко видно маркування, і включенням запису висунення вивантажного шнека.
Камера на тракторі встановлюється таким чином, щоб 12-метрова сівалка повністю помістилася, і її було видно від краю до краю. Важлива деталь: розміщується камера всередині кабіни за склом для захисту від бруду.

«Тільки відеоспостереження дає безпосередню 100% -у гарантію контролю розкрадань, і для співробітників це є незаперечним доказом, хто вкрав. Співробітники розуміють, що їх можуть в будь-який момент зловити і в комп’ютері зберігається 20 днів записи всіх їхніх дій. Ми порахували, що якщо за сезон на комбайні відбувається хоч одне «ліве» вивантаження, то система, яка коштує $ 500, окуповується відразу», – підсумовує Володимир Мельничук. І зараз подібна система впроваджується в одній з великих агрокомпаній на рухомий техніці: тракторах, комбайнах, обприскувачах, бензовозах і так званих польових станціях і елеваторах.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.