У країнах Західної Європи значна частина малини, призначеної на свіжий ринок, вирощується в закритому грунті – в скляних чи плівкових теплицях або під укриттями. Подібні укриття зараз активно зводять наші сусіди поляки, які називають їх «дашками». Справа йде до того, що і в Польщі більша частина малини перебереться під такі «дашки». Тим більше, що селекціонери встигли вивести найбільш підходящі для цього сорти, а виробники теплиць і укриттів виробили оптимальні конструкції.

«Дашки» дешевші, ніж повноцінні теплиці, навіть плівкові, тим не менше дають змогу продовжити сезон збирання ягоди, підвищити врожайність та забезпечити високу якість ягід.

Сорти

Під укриттями вирощуються переважно сорти, у яких плодоношення відбувається на 2-річному пагоні, тобто літні, як-от Туламін. В умовах Польщі, де існує небезпека підмерзання пагонів, під укриттями краще вирощувати сорти, у яких плодоношення відбувається на цьогорічних пагонах – ремонтантні. В Польщі серед таких сортів для вирощування під укриттями рекомендується передусім Полка. У неї хороші товарний вигляд, смак, лежкість, транспортабельність. 

Технології вирощування

«Дашки» – це високі плівкові тунелі або, що частіше, плівкові укриття над рядами малини. Рослини можна висаджувати не тільки в грунт, а й у контейнери, наприклад, у 5- чи 10-літрові горщики, наповнені субстратом (торфовим чи кокосовим). Схема розташування рослин 150-200х20-50 см. При вирощуванні в грунті рекомендується влаштовувати гряди заввишки 20 см. Незалежно від способу вирощування необхідний полив, зазвичай влаштовується краплинне зрошення. Можна також мульчувати поверхню повністю (при вирощуванні в контейнерах) або по обидва боки вздовж гряд (рядів) при вирощуванні в грунті. Для мульчування використовується чорно-біла плівка, яку укладають чорною стороною до землі, а також чорні агроволокно або агротканина.

Під укриттями ремонтантна малина росте значно сильніше, ніж у відкритому грунті. Через це, а також через загущену посадку рекомендовано встановлювати шпалери. При вирощуванні в контейнерах в одному контейнері залишають 2-3 пагони, а при вирощуванні в грунті – до 15 молодих пагонів на погонний метр.

Необхідно використовувати здоровий і сильний посадковий матеріал, викопаний з розсадника пізно восени і збережений до весни в холодильнику в специфічних умовах. Такі саджанці потрібно висаджувати навесні якомога раніше. Хорошим посадковим матеріалом є і контейнерні саджанці, вирощені з пагонів. Такі саджанці заготовляють влітку спеціально для вирощування в контейнерах. Плантація під укриттями використовується короткий час – не більше 3 років. Більш тривале використання плантації може потягти за собою погіршення якості ягід і розвиток захворювань.

Захист рослин простий. Він зводиться до обприскування саджанців на ранніх стадіях росту або після збирання врожаю. Захист від сірої гнилі не завжди обов’язковий. Проти шкідників, таких як попелиці, довгоносик та малиновий жук, достатньо одного обприскування перед цвітінням. Проблемою також можуть бути кліщі. В цьому випадку насамперед використовується біологічний метод боротьби – хижі кліщі.

Сезон збирання ягід

Продовження сезону збирання досягається за допомогою вибору сортів (наприклад, ранній Полка). Значно довше можна розтягти сезон за рахунок рівномірного плодоношення на цьогорічних і дворічних пагонах – їх нижній частині, яка не відплодоносила в перший рік. Досліди 2009 році показали, що сорт Полка під плівковим укриттям почав плодоносити 19 червня, а закінчив – 8 жовтня, тобто сезон плодоношення тривав 113 днів. У відкритому грунті на цьогорічних пагонах сезон плодоношення тривав 52 дні, почавшись 3 серпня. Ще однією важливою перевагою укриттів є те, що збирання і доставка до покупця може виконуватися незалежно від погоди. Це не тільки полегшує збирання, а й дає змогу постачати товар до великих роздрібних мереж.

Урожайність

Урожайність ремонтантної малини під укриттями зазвичай значно вища, ніж у відкритому грунті. Це пов’язано з вищим потенціалом урожайності завдяки більш сильному росту, довшому періоду плодоношення і меншим втратам від атмосферних чинників (вітер, дощ, град, тощо). Вищезгаданий дослід показав, що загальна врожайність за 3 роки з однієї рослини сорту Полка під укриттями становила відповідно 5,73кг ягід, тоді як у відкритому грунті 3,1кг. Таким чином, приріст урожайності на сорті Полка становив 84%. В поєднанні з тривалішим плодоношенням на цьогорічних і дворічних пагонах (в їх нижній частині) приріст урожайності для сорту Полка.

Якість ягід

Ремонтантна малина з-під укриттів має зазвичай вищу якість, ніж з відкритого грунту. Це виражається в вищій товарності і менших втратах від гниття та механічних пошкоджень ягід (наприклад, зривання вітром). Середня величина ягоди зазвичай приблизно однакова що під укриттями, що в відкритому грунті. Річ у тім, що кращі умови для росту ягід під укриттями стають причиною їх більшої кількості на пагоні, що обмежує розмір ягід. Великою практичною цінністю є краща лежкість малини з-під укриттів, порівняно з ягодами з відкритого грунту. В результаті ягоди надходять до споживача, зберігаючи високу якість. Важливими показниками якості є органолептичні показники, такі як смак, консистенція, колір, а також хімічний склад. Дослідження сільськогосподарського університету в Кракові показало, що вирощування в укриттях не мало вирішального впливу на товарний вигляд ягід, відрізняючись лише деякими рисами, такими, як колір, смак і запах. Не зафіксовано також великої різниці в хімічному складі ягід, хоча під впливом укриттів спостерігається тенденція до зростання кислотності. Окремим питанням є збереження високої якості під час тривалого зберігання ягід. Ягоди можуть зберігатися навіть протягом кільканадцяти днів без погіршення якості за умови охолодження і регульованої атмосфери. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.