За останні 10 років виробництво ліщини в світі зросло на 4%, тоді як ціни – на 45%. На сьогодні в Польщі ліщиною зайнято близько 2000 га, і цей показник щороку зростає на кілька десятків гектарів. Аж до 70-х років у цю культуру не вірили, але згодом перші спроби садівників-любителів увінчались успіхом, що сприяло зростанню інтересу до культури, особливо в другій половині 80-х.

Зараз посадки ліщини зосереджуються на півдні й південному сході країни, зокрема, майже половина площ — у Люблінському воєводстві, що межує з Україною. Урожайність ліщини в Польщі з року в рік «стрибає», але суттєво не відрізняється від показників у середземноморських країнах. Більше того, горіхи, вирощені в холоднішому кліматі, мають більшу біологічну й поживну цінність, ніж вирощені в теплішому кліматі, наприклад, в Італії. Це переважно завдяки вищому вмісту ненасичених жирних кислот, зокрема, удвічі вищій концентрації лінолевої кислоти.

Закладка плантації

Польські консультанти радять закладати насадження ліщини на рівнині або на невеликих підвищеннях, на пологих схилах західної, південно-західної, південно-східної чи північно-західної орієнтації. Особливий мікроклімат в насадженні можуть створювати перешкоди на шляху сильних морозних вітрів, наприклад, неподалік розташовані ліси, будівлі, тощо. В долинах і пониженнях ліщина може пошкоджуватися весняними заморозками. На південних схилах ліщина теж може підмерзати, позаяк раніше зацвітає.

Ліщина добре росте й плодоносить на родючих, теплих, водо- й повітропроникних грунтах, багатими на гумус і вапно. Таким чином, більшість грунтів підходять для вирощування ліщини, за винятком легких піщаних та ділянок з високим рівнем грунтових вод.

Підготовка поля під ліщину нагадує підготовку ділянки під інші садові культури. При цьому слід виконати аналіз на вміст макроелементів, магнію та кальцію. Проби грунту найкраще брати в серпні року, що передує закладці плантації.

Посадка ліщини

Ліщину можна садити восени або навесні. Хороші результати дає посадка пізно навесні — культура добре приймається й швидко росте, якщо саджанці зберігалися з осені в хороших умовах, найкраще — в холодильнику. При висадці пізно навесні рослину обов’язково поливають.

Догляд плантації передбачає щорічну обрізку, удобрення, боротьбу з бур’янами та захист від шкідників і хвороб. Ліщина, як і будь-яке інше дерево, потребує світла, якого бракує, тож обрізка необхідна. Схема обрізки для кожного сорту своя. Живе ліщиновий сад 50-60 років.

Запилення

По весні чоловічі суцвіття ліщини розвиваються швидше, ніж жіночі, тож пошкоджуються заморозками в більшій мірі і в першу чергу. Дуже рідко буває так, щоб загинули всі чоловічі суцвіття, а жіночі вціліли. Якщо неушкодженими залишається навіть 30-40% чоловічих суцвіть, цього вистачає, аби запилити жіночі суцвіття. Однак буває, що виживає менше чоловічих суцвіть і їх пилку не вистачає для запилення жіночих. Тоді врожай горіхів знижується.

Збирають ліщину, як правило, комбайнами. Самохідні комбайни можуть розвинути продуктивність до 1 га/год.

Сорти

Каталонський. Вирощується в Польщі давно і дуже там поширений. Кущ досить сильнорослий, але не надто високий, формує розлогу, добре загущену крону. Горіхи високої якості, смачні, великі, сплюснуті, зібрані в супліддя по 3-5 шт. Шкаралупа рівна. Під час дозрівання шкаралупа розходиться, відкриваючи більшу частину горіха, який висипається зі шкаралупи. Шкаралупа середньої товщини, крихка, бронзового кольору з більш темними смугами. Ядро велике, округле, добре виповнює шкаралупу, під час сушіння зменшується. Дозріває в середині вересня.

Галле. Кущ порівняно високий, сильнорослий. Дуже добре родить у місцевостях з теплим мікрокліматом, захищених від морозних вітрів. Горіхи привабливого товарного вигляду, смачні, дуже великі, вирівняні, конічної форми, що звужується доверху. 1-2, рідше 3 горіхи в суцвітті. Шкаралупа рівна, сильно прилягає до верхівки горіха, в фазі дозрівання поступово розкривається. Частина горіхів опадає зі шкаралупою. Дозріває наприкінці вересня.

Оболонка бронзового кольору, блискуча, з більш темними смугами, які в процесі зберігання зникають. Ядро дуже смачне, повністю виповнює шкаралупу.

Цінний Вебба. Кущ середньої сили росту, крона середньої компактності. Кінчики гілок часто підмерзають взимку. Горіхи дуже великі, видовженої форми, циліндричні, трохи приплюснуті, зібрані гронами по 2-5 шт. Шкаралупа світло-бежевого кольору, без блиску, досить товста, крихка. При дозріванні (кінець вересня) опадають цілим гроном зі шкаралупою. Ядро дуже смачне, повністю виповнює шкаралупу, вкрите світлою шкіркою.

Косфорд. Кущ досить сильнорослий, крона середньорозложиста, середньозагущена. Горіхи досить великі, циліндричної форми, з тупим кінцем. Виростає гронами по 2-3 шт. Шкаралупа світло-бронзова, з дещо темнішими смугами, з легким блиском, дуже тонка. При дозріванні горіхи самі випадають зі шкаралупи. Дозріває в середині вересня.

Гарібальді. Кущ низький, досить загущений. Горіхи великі, видовжені, доверху звужені, гостроконечні. Шкаралупа світло-брунатна зі слабко вираженими трохи темнішими смугами. Ядро велике, смачне. Оболонка щільно прилягає до горіха. При дозріванні оболонка довго залишається зеленою, що є характерною рисою цього сорту. Частина горіхів опадає разом зі шкаралупою. Дозріває в середині вересня.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.