1-8

Хоча батат називають солодкою картоплею, будова кореневої системи цих двох рослин має значні відмінності.

Кореневі бульби батату формуються на запасаючих коренях, тому під час розмноження їх укоріненою розсадою,у рослин утворюється велика кількість нетоварних, викривлених кореневих бульб.

Використання стеблових черешків (живців) батату як садивного матеріалу забезпечує одержання більш однорідних за формою бульб.

Для їх отримання утворені на кореневих бульбах пагони перед висаджуванням розрізають на сегменти завдовжки 15-20 см, кількість міжвузлів – п’ять-шість. Потім в отриманих черешків видаляють нижні листки.

Підготовлений у такий спосіб садивний матеріал висаджують в отвори на замульчованому гребені на глибину не менше 10 см, залишаючи над поверхнею як мінімум два міжвузля.

Бульби споживають сирими, печеними, смаженими, вареними і консервованими, переробляють на крохмаль, патоку та інше. Стебла і відходи бульб згодовують худобі.

Батат є досить універсальним продуктом: здатен замінити або доповнити картоплю у гарячих рідких стравах (включно з борщем), дерунах, у стравах типу «риба (м’ясо/птиця) з овочами». З нього можна робити салати, пюре, каші (рецепт і спосіб приготування аналогічний до гарбузяної); пюре (яке швидко вариться) є гарною начинкою у вареники, може додаватися у лазанью, голубці, вінегрет тощо.

Попри те, що сирий овоч твердий і важко ріжеться, вариться батат дуже швидко: 5-7 хвилин від часу закипання води. Зварений тримається шматочками, які не розлазяться, якщо їх тримати в руці або кусати, але одним натиском ложки перетворюються в пюре.

У смакові батату можна відчути легкий присмак картоплі, моркви, гарбуза, гороху, хоча біологічно батат має з ними мало спільного.

Масово вирощується в жаркому тепловому поясі, південній та східній Азії. Лідери з виробництва — Китай, Латинська Америка. В СРСР батат культивувався з 1933, переважно в республіках Середньої Азії, на чорноморському узбережжі Кавказу і на півдні України. Зараз вирощується в Україні у домогосподарствах та малих підприємствах. Промислової заготівлі поки що немає.

Урожайність — 30—70 т/га і більше.