Вже кілька років у господарстві «Мена-Авангард», що на Чернігівщині, добиваються високих урожаїв ріпаку. Як це вдається місцевим аграріям?

Як виявилося, через зміни клімату господарство вирішило змінити й технологію обробітку грунту під ріпак, яка в попередні роки давала хороші результати.

Минулий рік перевернув уявлення сільгоспвиробників про основні фактори успіху в вирощуванні ріпаку, принаймні у Менському районі. Хто б міг подумати, що тут, у північній половині Чернігівщини, головним лімітуючим фактором виявиться волога в грунті? 

«Технологія обробітку грунту у кожного агронома своя», — розповів головний агроном господарства Володимир Миколаєнко. В даному господарстві ще й грунти різні — від темно-сірих лісових до дерново-підзолистих і піщаних. Тому ми в першу чергу зацікавилися саме технологією підготовки грунту. Як виявилося, всі попередні роки хороших урожаїв ріпаку тут досягали на оранці. Потім, після того, як грунт відлежиться 10–14 днів і трохи просяде, виконували культивацію і передпосівний обробіток грунту дисковою бороною Lemken Rubin.

Володимир Миколаєнко, прийшовши в господарство, запровадив глибоке розпушування (на глибину не менше 40 см), якого тут раніше не робили. Якщо на полі є плужна підошва, то коли пройдуть дощі — болото, сонце вдарить — сухо, і взагалі виникає розрив між верхнім і нижнім шарами грунту. Тому з його приходом господарство купило 2 нових іспанських глибокорозпушувачі глибиною обробітку 40-45 см і з робочою шириною захвату 3,5 м.

А від оранки вирішили відмовитись. Після глибокого розпушення проводять дискування у два сліди: перший — машиною Lemken Rubin, другий — Köckerling Rebell. Застосовуються різні причіпні машини, тому що вони мають різні типи котків: одна — планчастий, інша — колісний.

Сорти, на яких господарство зупинило свій вибір — більш ранні Андерсон (Limagrain) та Ексквізіт (Monsanto) та пізній Альбатрос (Limagrain). «Наприклад, Альбатрос показав себе як стійкий до розтріскування. З ним завжди менше проблем. Навіть минулого року, коли Альбатроса зібрали всього 23 ц/га, все насіння у нього крупне. А в попередні роки він давав до 52 ц/га», — розповів В. Миколаєнко. З попереднього досвіду він також позитивно характеризує сорти Шерпа та Атора компанії Lembke. При цьому, на його думку, технологія обробітку грунту не впливає на вибір сорту. «Чув неодноразово, ніби після дискування схожість гірша відсотків на 5, але я такого не помічав», — говорить В. Миколаєнко.

Мабуть, наступний за важливістю після обробітку грунту фактор при вирощуванні ріпаку — дотримання глибини висіву. В «Мена-Авангард» цю культуру сіють сівалкою Horsch Pronto шириною захвату 12 м. За словами головного агронома, машина дає змогу ідеально налаштовувати і витримувати глибину висіву.

Звичайно ж, високі врожаї неможливі без щедрого підживлення. Тож цього року перед сівбою під ріпак будуть вносити 150 кг/га NPK і під час сівби 150 кг/га добрива YaraMila, збагаченого мікроелементами, в рядок.

Мікроелементи ріпак отримує в цьому господарстві не тільки з добривом YaraMila, а й з препаратом Оракул. Крім того, вносяться сірка (у складі добрива Оракул сірка-актив) і бор у вигляді монодобрива. «Ці елементи хочу внести максимальною рекомендованою нормою — я максималіст і в цьому ділі», — коментує головний агроном.

Ріпак у «Мена-Авангард» вирощують тільки після озимих. Тому перед дискуванням внесли 2 л/га деструктора стерні Стерн. А з падалицею пшениці борються гербіцидом Пантера.

Обов’язковим елементом технології вирощування ріпаку є внесення ретардантів. В якості ретарданта в господарстві у фазі 3–5 листків планують внести тебуконазол, а потім, залежно від того, як спрацює ця діюча речовина — Карамба Турбо.

Також обов’язковим головний агроном вважає внесення стимулятора росту Вимпел (0,5 л/га). У внесенні ретарданта і стимулятора росту, як виявилося, нема жодної суперечності. Так само, як є люди невисокі, але кремезні, так у «Мена-Авангард» хочуть сформувати рослину ріпаку. З цією метою вносять стимулятор росту, який забезпечує потужну рослину, а потім обмежують її ріст у висоту.

«Щоб досягти результату, потрібно працювати 3-4 роки», — говорить головний агроном про зміну технології обробітку грунту під ріпак. Водночас він впевнений у позитивному результаті вже цього року. Адже головне для майбутнього врожаю було зроблено — насіння посіяне на рівне поле. Тепер тільки б вологи вистачило в краї, який у підручниках досі згадується як зона надмірного зволоження.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.