Павловнія (лат. Paulównia), рід рослин родини павловнієвих (Paulowniaceae) – це унікальне швидкоростуче дерево. Батьківщиною більшості видів роду є Східна Азія – Японія, Корея, Китай, Лаос, В’єтнам. Китай, наприклад, вже вирощує павловнію на площі більше ніж 2 млн. га, часто в поєднанні з іншими культурами.

Всі види павловнії, вирощені в комерційних цілях, є клонами. Вони є ідентичними рослинами зі специфічними характеристиками. Найбільш часто використовуються гібриди павловнії Fortunei і Tomentosa. Перший має властивість швидко зростати та високу якість деревини, другий відомий своєю стійкістю до морозів. Поряд з цими гібридами використовується Paulownia Elongata та похідні гібриди, які також дають чудові результати.

Павловнія — це дерево з досить гарними і великими волокнистими серцеподібними або яйцеподібними, із закругленими краями листками, яскраво-зеленого кольору, зверху волохаті, знизу бархатисті, діаметр яких досягає 40 см і більше. Квітки павловнії великі в діаметрі до 6 см, синьо-фіолетові, бузкові або майже білі, які згруповані в широкі суцвіття. Цвітіння навесні триває до 8 тижнів, що робить дерево павловнії добрим матеріалом для створення зелених зон у містах і парках.

Дерево добре адаптується до міських районів. Велике листя і широка крона дерев забезпечують щільну тінь в парках і скверах, зонах відпочинку, утворюючи куточки зі свіжим повітрям, особливо в містах, де воно забруднене вихлопними газами. Завдяки великим розмірам листя, одне дерево павловнії може поглинати щодня до 22 кг CO2, при цьому виробляється до 6 кг кисню. Залежно від середовища вирощування, дерева павловнії можуть досягати висоти до 30 м. Також воно може розвиватися у вигляді великого багатостовбурного чагарнику.

Коренева система дерева — розгалужений стрижневий корінь, який досягає глибини 6–9 м. Плоди павловнії – мають вигляд подовжених дерев’яних капсул. Насіння — перетинчасте крилате метеликоподібне, довжиною 0,2–0,7 см. Кора дерева світло-сірого кольору, порівняно гладенька, з невеликими тріщинами у дорослих дерев. Діаметр стовбура 2-річного дерева має окружність до 14 см, 3-4-річного — до 20–24 см, діаметр дорослого дерева (до 20 років) досягає 100 см.

Умови вирощування

Павловнія досить добре пристосовується до ґрунтових умов. Добрими вважаються глинисті помірно-вологі ґрунти з достатньою родючістю та кислотністю ґрунтового розчину ph=5,5–8,5 (оптимальний рівень — 6,5). Досить непогано зростає на забруднених ґрунтах, але погано в занадто вологому ґрунті.

Рослини надають перевагу відкритим, добре освітленим місцям, стійкі до посухи. Найбільш інтенсивне зростання дерев павловнії спостерігається в перші роки життя. За промислового вирощування саме в перші роки вирощування, рослини вимагають регулярного поливу.

Для вирощування потребує близько 750 мм опадів на рік. Непогано переносить в зимовий та літній період екстремальні температури – від (-20°C) до (+45°С).

Виробництво меду

Рослини павловнії є добрими медоносами, які продукують прекрасної якості мед. Він є прозорим, дуже чистим і ароматним, за кольором і консистенцією можна порівняти тільки з акацієвим. З одного гектара павловнії можна зібрати більше 800 кг меду. Позитивним моментом є те, що під час вирощування павловнії, хімічні препарати, які можуть шкодити бджолам, не застосовуються. Це дозволяє отримати повністю екологічно чистий продукт, який також можна використовувати в медичних цілях під час лікування різноманітних захворювань.

Деревина

Павловнія має прямий надзвичайно стійкий до вигину і скручування стовбур, з гарним інтенсивним дизайном і прямими волокнами. Деревина павловнії світла та м’яка з зернистою текстурою, без запаху, легка, чиста і гладенька, без сучків, є дуже доброю сировиною для столярних та теслярських робіт, колір її змінюється від блідо-жовтого до світло-червоного. Завдяки своїм характеристикам деревина є цінним матеріалом для виробництва меблів та одним з кращих матеріалів для будівництва, так як вона досить високої міцності (індекс міцності на стиск деревних волокон павловнії становить 281 кг/см2). Матеріал з павловнії легко піддається обробці, добре вбирає фарби, лаки та клеї, що дозволяє більш економічно використовувати ці розхідні матеріали.

Об’єкти, виготовлені з деревини павловнії, не змінюють форму або розмір в результаті змін атмосферних умов. Деревина може бути використана під час будівництва будинків, завдяки її швидкому висиханню без деформації і високої стійкості до руйнування. З павловнії також виготовляються жалюзі, балки, стелі, паркет, рами для вікон і дверей, меблі будь-якого типу, в суднобудуванні та авіабудуванні, у виробництві дошок для серфінгу, лиж, сноубордів, може бути використана для виробництва волокон, паперу і ламінованих балок, покриттів, іграшок. Високо цінується у виробництві музичних інструментів, а також у виробництві обладнання для концертних залів і студій звукозапису. Цінується при виготовленні саун, кабін і облицюванні, а також внутрішньої і зовнішньої ізоляції. Деревина має добру тепло- і звукоізоляцію. Може використовуватися в якості матеріалу для ящиків або транспортних піддонів, так як знижує загальну вагу вантажу. Деревина павловнії на третину легше від інших деревних порід.

Біопаливо

У зв’язку зі зростаючим споживанням біопалива павловнія може відігравати значну роль у вирішенні енергетичної кризи та бути використана як сировина для виробництва біопалива, адже вона досить швидко росте і має високі показники тепловіддачі. Для цього можуть бути використані всі частини дерева: стовбур, гілля, листя. Так, деревина використовується для виробництва пелет, енергетична цінність яких становить 4211,1 ккал/кг (2 кг гранул павловнії еквівалентно 1 л дизельного палива), листя павловнії можуть бути використані для виробництва біогазу, в якості компонента органічної речовини цього біопалива, який є екологічно-чистим джерелом енергії, що виробляється в результаті бродіння органічної речовини в анаеробних умовах за відсутності кисню. Також павловнія може бути використана в якості сировини для виробництва біоетанолу. На сьогодні існують технології, що дозволяють отримати з 1 т сухої деревини до 0,5 т етанолу.

Без сумніву, деревина павловнії є 100% екологічно-чистою сировиною, м’яка, легка, стійка до вогню, вологи та до деформації. Види павловнії дуже різні за своїми характеристиками і стійкості до кліматичних умов. На сьогоднішній день на ринку представлений широкий асортимент гібридів павловнії для вирощування якісної деревини. Єдиний істотний мінус цього дерева, на який повинні звернути увагу виробники, це порівняно його низька зимостійкість, адже за великих морозів (нижче -25ºС), її пагони можуть обмерзати. Тому з огляду на це, необхідно дуже ретельно підходити до вибору посадкового матеріалу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...