Провінція Саскачеван — один з основних центрів вирощування бобових у Канаді. А Канада, як відомо, — один з найбільших виробників та найбільший експортер цих культур. І однією з найбільших проблем для виробників бобових у вищезгаданій провінції є боротьба з бур’янами.
Одна з причин, чому так сталося — у фізіології бобових: вони не настільки конкурентні з бур’янами, як зернові або олійні. Відповідно, втрати врожайності від забур’яненості у бобових вищі. Навіть у Канаді втрати врожайності бобових від забур’яненості становлять 20–40%, а в окремі роки — до 80%. Та й резистентність бур’янів до гербіцидів у цьому сегменті зростає швидше. Резистентність бур’янів до дії гербіцидів — це стійкий стан, за якого вплив гербіциду на популяцію бур’янів призводить до домінування генотипів, здатних виживати і рости після обробки гербіцидом у тих концентраціях, що за нормальних умов згубні для популяції.

Однак проблема резистентності залишається. В цій ситуації професор Коледжу сільського господарства й біоресурсів Університету провінції Саскачеван Кріс Вілленборг радить використовувати різнопланову тактику «багатьох маленьких ударів», щоб отримати ефект синергії, який дасть кращий результат, ніж будь-який, навіть найсильніший гербіцид, сам по собі. За його словами, в цьому випадку можна підвищити ефективність боротьби з бур’янами в 2–3 рази.
Ці методи включають міжрядні обробітки, зміну густоти сівби, а також боротьбу з формуванням насіння сегетальною рослинністю. Зараз виробники використовують десиканти або ж спеціальну машину – деструктор насіння Харінгтона, який відсепаровує насіння бур’янів з маси, що проходить через комбайн. Але Кріс Вілленборг радить звернути увагу на біологічні методи, наприклад, на корисних комах, які поїдають бур’яни.
«Комахи, що поїдають бур’яни, знищують значну частину сегетальної рослинності. Це дає змогу знизити інтенсивність сходів бур’янів», – говорить К. Вілленборг, додаючи, що найкраще – те, що вони працюють безкоштовно, адже харчуються насінням бур’янів. Водночас він розвіює ілюзію того, що на більшості бобових вдасться обійтися зовсім без хімічних препаратів. Професор наголошує, що найефективніший захист – це інтегрована, виважена система, а не самі лише хімічні пестициди.
Більшу частину роботи виконують гербіциди, залишаючись основним інструментом контролю бур’янів, особливо на бобових. Гербіциди – часто найбільш економічно і агрономічно ефективний спосіб контролю бур’янів, і їх можна інтегрувати в будь-яку систему захисту. Наприклад, хороші результати показує дворазове внесення гербіцидів – до- і післясходових. Також професор  відзначає важливу роль у боротьбі з бур’янами агротехнічних заходів,  хоч вони й не настільки економічно ефективні, як хімічні.
Також бобові вимагають довгострокової стратегії боротьби з бур’янами, що включає сівозміну. Багаторічні бур’яни можна контролювати не на сочевиці, а на культурі-попереднику. Дрібнонасінну падалицю пшениці та ячменю важко відділити від сочевиці, вона контролюється під час вегетації. Бур’яни, що проростають пізно, можуть сильно заглушувати сочевицю. Бур’яни, що пізно сходять, заважають збиранню врожаю і підвищують вологість насіння.
Внесення пізно восени гербіциду типу 2,4-Д, можна використовувати нормою до 280 г/га для контролю озимих однорічних широколистих бур’янів на полях, що плануються під сочевицю. Навесні вносити подібні гербіциди не варто, щоб уникнути гербіцидного стресу. Важливим також є допосівне або досходове внесення гербіцидів суцільної дії. Грунтові гербіциди можуть забезпечувати контроль бур’янів на ранніх фазах вегетації. Що стосується післясходового внесення гербіцидів, то критично важливо забезпечити відсутність бур’янів у фазу 2-5 справжніх листків.
Впровадження технології ClearField розширило можливості післясходового внесення гербіцидів для виробників сочевиці. Дослідження показали, що оптимальним часом для внесення гербіцидів за вирощування сочевиці за цією технологією є фази 5-6 і 10 пар справжніх листків. Бур’яни,що проростають після фази 10 справжніх листків, мало шкодять урожаю.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.