Останніми часом основною  проблемою для аграрних господарств став відтік професійних кадрів за кордон. У пошуках кращої долі Україну залишають найкращі агрономи, юристи, інженери.

Український агросектор також потерпає від дефіциту кадрів, але на загальному фоні має досить успішний вигляд. Адже сільгосппідприємства перебувають у постійному розвитку і дають людям головне — перспективу і бачення завтрашнього дня.

Окрім того, Україна та її агропромисловий комплекс стали привабливими для іноземців, які обирають вітчизняні поля для розвитку власних фермерських господарств. Україна має неабиякий інвестиційний потенціал, вважають іноземні фермери, які вже господарюють на українській землі. Саме завдяки іноземному капіталу вдалось підняти буквально з руїн сотні когоспів, що пішли в небуття з сумнозвісною аграрною реформою. В селах люди почали знову отримувати робочі місця, значні кошти почали виділятись в розвиток місцевої соціальної сфери і інфраструктури загалом. До місцевих бюджетів почали вливатись нові надходження від діяльності нових аграрних господарств.

Корнеліс Хузінха, підприємець з Нідерландів, директор господарства «Кищенці», працює в Україні з 2002 року. Незважаючи на те, що земельний банк підприємства вже давно вийшов за рамки маленького господарства (близько 16 000 гектарів у 2-х районах Черкаської області), Корнеліс наполегливо називає себе фермером.

Україна має великий потенціал у сільському господарстві та власний шлях

Господарство «Кищенці» входить до десятки найкращих підприємств України з виробництва молока. Окрім активного розвитку тваринництва воно займається вирощуванням цукрового буряка, озимої пшениці, ячменю, кукурудзи, сої, ріпака озимого, пивоварного ячменю, овочів, а також нішевих культур: нута та квасолі. У рамках «Українського клубу аграрного бізнесу» Корнеліс Хузінха розповів про свій досвід господарювання в Україні та чому в його розумінні успіх — це зовсім не кількості гектарів.

Розвиток

— Коли ми приїхали до України, у нас не було певного пріоритету у виборі регіону — приваблювали принципова можливість розпочати тут аграрне виробництво та величезні перспективи. Тому ми самі жартома кажемо, що наш вибір Черкас був випадковим.

Хоча це і не зовсім відповідає дійсності. У далекому 2002-му Черкаський регіон був порожнім — підприємства майже не відкривалися, конкуренції практично не було. Починали з невеликої ділянки, зараз у нашому підпорядкуванні вже близько 16 000 га орної землі. І ми не плануємо розширятися на інші регіони України.

На думку наших фахівців, справжній фермер має бути там, де працює і де розташовані його посівні площі. А якщо розширятися на інші регіони, потрібно створювати зовсім іншу управлінську структуру, оновлювати логістичну систему, відкривати окремий центральний офіс, наприклад, у Києві. Та ми не київські фермери, ми перебуваємо у місці, де наше виробництво.

До того ж, ми ніколи не рахували збільшення земельного банку –  головною ознакою перспективності  господарства. Для нас розвиток — не у кількості гектарів, а у показниках врожайності з кожного з них, тобто у збільшенні врожайності на 1 гектар.

Спеціалізація

Наше підприємство спеціалізується на молочному тваринництві. На даний час ми маємо 1100 дійних корів. Окремо зайнялись розвитком свинарства. Зокрема у Жашківському районі у нас розташовані три сучасних свинокомплекси. До початку воєнних дій у 2014 році,  в Україні розпочали будівництво нової доїльної зали. Проте даний проект прийшлось поставити на паузу під час війни. Нещодавно взяли кредит, відновили будівництво і вже з цієї весни почали доїти корів у новій доїльній залі.

Займаємося і рослинництвом, вирощує­мо майже всі основні культури, такі як озима пшениця та ячмінь, кукурудза на зерно та силос, соняшник, соя тощо. Крім того, маємо власне демополе, де випробовуємо не тільки нові препарати, сорти, а й способи обробітку ґрунту, гібриди, густоту посіву та внесення засобів захисту рослин.

Проблеми

Ми знаємо про державну програму пільг для фермерів, і цього року нам виділили 20 мільйонів гривень державних дотацій. Але не вважаю державну систему пільг до кінця об’єктивною, адже це велике джерело для корупційних схем в країні. Коли ми лише зайшли на український ринок усе будівництво та розширення відбувалося виключно власними силами. 

Наша країна  має колосальний потенціал у агропромисловому секторіі, тому має активно налагоджувати співпрацю з іншими країнами. Українське сільське господарство дуже потужно розвивається, з’являється все більше можливостей для продуктивної роботи, але водночас є і свої проблеми, які, я сподіваюся, держава вирішить у найближчому майбутньому.

Повідомляє Landlord

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.