Щодня з України нелегально вивозять 1-2 фури, вщент забиті сигаретами. Прибуток з однієї такої фури становить €0,5 млн. Про це в своїй колонці на розповів Євгеніус Чікоцкас, директор з питань протидії нелегальній торгівлі компанії Japan Tobacco International.

В масштабах України це 2,5 млрд грн втрат бюджету і €250 млн тіньових коштів, рахує фахівець. Та ще й репутаційні втрати, адже маючи непоганий заробіток, «сірий» бізнес вивів Україну на перше місце серед постачальників нелегальних сигарет до Європейського союзу.

«Для нас — тютюнової галузі — контрабанда є однією з найбільших проблем. Ми недоотримуємо на ринках ЄС, втрачаємо в Україні», — говорить Чікоцкас. Він пояснює, що для споживачів нелегальний товар обходиться значно дешевше. А враховуючи постійне зростання акцизних ставок та невисоку купівельну спроможність, українці все частіше купують підробки, або сигарети, які потрапили в продаж незаконно.

Цього року середній показник внутрішнього ринку нелегальної торгівлі сигаретами зріс до 3,7%. «Здається, що це невеликий показник, але він на третину вищий торішнього», — зазначає фахівець.

Задля вирішення питання контрабанди він радить боротися з її причинами, а не наслідками. В тому числі, вести державну статистику вилученого товару та відстежувати його подальшу долю, а ще — зробити щось із псевдознищеннями затриманих сигарет, адже це перетворилось в Україні на окремий бізнес.

В списку дієвих заходів також криміналізація контрабанди. «Зараз за затримання навіть великої партії сигарет передбачена лише адміністративна відповідальність. А це не дуже лякає людей, що заробляють по півмільйона євро на кожній фурі», — підсумовує Чікоцкас.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що чергове підвищення акцизів в Україні збільшить ціну середньої пачки цигарок до 50 грн.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.