Додаткова премія, яку може отримати аграрій на вирощуванні високоолеїнового соняшнику, зараз найвища за останні три роки, — від $70 до $90 за тонну товарного насіння. Про це розповів Сергій Тимошенко з компанії Syngenta.

«Торік надбавка була в межах $40 за тонну, а в позаминулому році — близька до нуля, від 0 до $15 за тонну, було перевиробництво», — цитує фахівця agravery.

Цього року площі під високоолеїновим соняшником оцінюються в 300 тис. га проти 180-200 тис. га у 2017 році. Проте попит на врожай досі вищий за пропозицію.

Як розповідають учасники ринку, найбільше зростання площ під нішевою культурою спостерігається в регіонах, де виробник знаходиться неподалік від трейдера. І звісно — якщо він запропонує доплату за високий вміст олеїнової кислоти.

Якраз трейдери і формують цю премію. Приблизно 70% високоолеїнової олії вони експортують до країн Європейського союзу.

За даними Сюзани Григоренко, виконавчого директора Насіннєвої асоціації України, виробництво і експорт соняшникової олії з високим вмістом олеїнової кислоти в 2017/18 маркетинговому році оцінюється на рівні 180 тис. т, тоді як внутрішнє споживання — 4,5 тис. т. І це ще в два рази більше, ніж за останні декілька років.

Проблема низького попиту на високоолеїнову олію в Україні у тому, що споживачі не готові витрачати додаткові кошти на більш якісну соняшникову олію, пояснила Григоренко.