1025671158-696x377

На українських кордонах станом на 20 грудня заблоковане розмитнення більше 47 тис. т мінеральних добрив. Це 53% місячного імпорту, розповів Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради.

«І це не остаточні цифри. Це дані, які вдалось зібрати», — цитує експерта agravery.

Він звертає увагу, що зараз ціни на добрива в Україні вищі за світові на 40% і це ще без впливу блокування імпорту. Ціни на ту ж аміачну селітру з Казахстану, Узбекистану, Туреччини та Грузії коливаються в межах 9900-10100 грн/т, тоді як «Аграрний фонд» продає по 11200 грн.

Митниця мала би боротися лише з російською контрабандою. Натомість блокує добрива з Білорусі та навіть країн ЄС. «Які не мають ніякого відношення до Росії і які роблять неконкурентоспроможними продукти компанії Ostchem», — звертає увагу Соколов.

«Аграрний фонд», який придбав ці добрива в Ostchem, навіть вирішив отримати дотації на купівлю тих добрив, які він пропонує, а коли не вийшло, ми отримали тотальне блокування імпорту усіх мінеральних добрив. І це означає, що наразі робиться спроба перерозподілити ринок імпорту добрив», — міркує заступник голови ВАР.

На його погляд, це нагадує ситуацію, яка відбувалась за часів Януковича, коли на окремих ринках руками прикордонників встановлювався один монопольний імпортер, який постачав продукцію в Україні по погодженій ціні.

Зараз, допускає Соколов, робиться саме така спроба блокувати імпорт незалежним імпортерам, аби залишився один гравець, який буде торгувати по «правильній» ціні. «І я не здивуюсь, якщо імпортером-монополістом стане компанія, пов’язана із Дмитром Фірташем, або із його оточенням», — говорить він.

Як результат – ціни на добрива для сільгоспвиробників зростуть. За прогнозами Сергія Рубана, голови Спілки агрохіміків України, уже в найближчому майбутньому зростання може скласти 500 грн/т.

Нагадаємо, з 7 грудня українська митниця блокує імпорт мінеральних добрив. На кордоні затримуються як залізничні вантажі, так і ті, що надходять морем.

Але якщо спочатку це стосувалося лише поставок із Білорусі, то зараз на вітчизняний ринок не може потрапити продукція з Литви, Туреччини, Узбекистану, Казахстану, Грузії тощо.