1039108322-696x431

Експорт волоських горіхів через одеські порти намагаються сповільнити або призупитити шляхом «патентного тролінгу». До такого висновку прийшли в Державній фіскальній службі.

Посадовці заявляють, що з кінця листопада Одеська митниця почала отримувати заявки щодо порушення прав інтелектуальної власності на зареєстровані об’єкти. Йдеться про патенти на упаковку, в яку фасуються горіхи для експорту.

«Сьогодні митний реєстр містить 10 діючих реєстрацій об’єктів права інтелектуальної власності – корисних моделей, що визначають спосіб упаковки горіха волоського при транспортуванні», — зазначають у ДФС.

Проте ці «корисні моделі» та їх новизна викликають великий сумнів, адже вони стосуються транспортування горіхів у мішках (полімерних, паперових чи сітчастих, картонних коробах тощо). Це явно не є якимись інноваціями, навпаки — широко використовується у всьому світі.

ДФС ставить під сумнів патентоспроможність таких розробок. Проте патенти є чинними, належать різним правовласникам та включені до митного реєстру. Тому формально фіскали не мають права відмовити їх правовласникам і в разі виявлення порушень мають призупинити митне оформлення товару.

Тільки за період з 29 листопада до 4 грудня митниця ініціювала проведення огляду експортних партій горіхів за 11 деклараціями з 46 поданих. Станом на 4 грудня їх оформлено 35.

В ДФС звертають увагу, що нині якраз іде сезон активного експорту волоських горіхів з України. Зазвичай він охоплює період з листопада  по січень. Додаткові процедури (а в даному випадку – зловживання) значно ускладнюють цей процес.

Вирішити ситуацію допоможе хіба що законодавче врегулювання. Адже зараз під час видачі патентів на промислові зразки та корисні моделі їх новизна не перевіряється.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що на експорті волоських горіхів за січень-жовтень 2018 р. Україна заробила $77,3 млн. Це майже в 1,8 рази більше, ніж за аналогічний період попереднього року.